avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot sa îmi ajut tatăl in situația de mai jos? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot sa îmi ajut tatăl in situația de mai jos? Tatăl meu ...

Cum pot sa îmi ajut tatăl in situația de mai jos?

Tatăl meu in vârstă de 81 ani suferind de cancer la care se asociază sporadic niste posibile simptome de Alzheimer a fost internat Intr un centru de îngrijire bătrâni Fara Acordul Lui și fără să mă consulte și pe mine, de către persoane din familie cu care acesta locuiește.


Am fost să îl vizitez la acest centru și am constatat că
Nu i se acordă acces la telefonul mobil (este încuiat Intr un dulap)
Mi a cerut aproape plângând sa îl duc acasă deși familia nu îl mai doreste acasă.
Nu are acces la tratament și asistență medicală pentru afecțiunile de care suferă.
A fost indus în eroare atunci când l-au internat spunandu-i că se internează pentru investigații medicale.

Eu sunt gata să îl iau la mine acasă însă el vrea acasă la el.

Vreau sa inițiez o acțiune în maxima urgență împotriva familiei.

Aceștia în loc să facă demersurile pentru că tata sa faca explorările medicale ce se impun,ei îl acuza că nu mai cooperează pentru a fi spalat și nu se mai ridică din pat.Pe acest motiv familia a hotărât internarea nevoluntara Intr un centru de îngrijire seniori.Eu suspectez că a fost înfometat.De asemenea pot exista și interese asupra imobilului care este pe numele tatălui meu.


Menționez că tatăl meu niciodată nu ar refuza tratamentele recomandate de medici însă unul din frați este botezat în religia Martorii lui Iehova și își impune ideile fanatice asupra planului de tratament al tatălui.
Idei precum tumora nu mai trebuie hrănită decât cu apă și zeamă de morcovi sunt scandaloase.



Nu știu sa existe interdicția drepturilor civile impuse tatălui iar în eventualitatea că ar exista ce as putea face?

Ce acțiune urgenta pot iniția încât să îl ajut pe tata să decidă sănătatea și planul său de tratament? Pentru inceput am făcut o plângere în scris la secția de poliție.

Vă mulțumesc anticipat!

Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2024
nety36, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionica Porumbel , Consultant in arhivarea documentelor 14:15, 15 Februarie 2024
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Verificati la centru cine l-a internat si cu ce mandat. Daca a semnat in nume propriu tot asa si iese. Daca exista tutore desemnat in instanta care a semnat in numele dansului va tb sa mergeti tot in instanta si sa solicitati inlocuirea ca urmare a deciziilor luate in dezconsiderarea intereselor tatalui dvs.
Din ce spuneți, pare că l-au internat într-un centru de îngrijiri paliative. Este în stadiu terminal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolic putintica_rabdare putintica_rabdare Exista vreo procedura juridica prin care sa poti obliga o ruda alcoolica sa se interneze intr-un centru de dezalcoolizare sau intr-un camin de batrani? (vezi toată discuția)
Intenare in spital bolnav psihic ella2010 ella2010 va rog sa-mi spuneti cum as putea proceda pentru a interna un bolnav psihic [Bipolara] intr-un centru de boli cronice. ,familia nu-l mai poate stapani si nu ... (vezi toată discuția)
Bolnav de schizofrenie foarte violent Konstantyn86 Konstantyn86 Am in casa un bolnav de schizofrenie cu multiple internari (anul acesta a fost internat de 7 ori de la Paste si pana acum) . Acest bolnav isi ia tratamentul ... (vezi toată discuția)