Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune Parti Sociale SRL (si alte intrebari)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune Parti Sociale SRL (si alte intrebari)

Am deja un IMM unde am 50%+ din firma (impreuna cu sotia).
As mai dori sa deschid un IMM impreuna cu sotia.

1. Dupa cum am inteles eu pot sa detin maxim 24.9% din firma, avand in vedere ca am un IMM deja. Este corect?

2. Se pot cesiona partile sociale relativ usor? Sa zicem ca dupa un timp imi inchid primul IMM si doresc sa am 50% din a doua firma. Se poate rezolva relativ usor si fara sa platesc ceva celuilalt asociat (sotia)?

3. In cazul in care se intampla ceva cu firma, cine respunde? Asociatii sau administratorul?

Multumesc.
Se va semna contract de cesiune părți sociale la notar și apoi se inregistreaza și la registrul comerțului.
Raspund împreună asociatii și administratorul.
george-neagu, moderator
george-neagu a scris:

Se va semna contract de cesiune părți sociale la notar și apoi se inregistreaza și la registrul comerțului.
Raspund împreună asociatii și administratorul.

Mulțumesc. Mai am o întrebare:

Se pot cesiona părțile sociale cu titlu gratuit fără alte condiții?
Să presupunem că deschid o microîntreprindere cu soția. Eu voi avea 24%, ea va avea 76%.

Peste 3 ani, eu doresc să dețin 100% din firmă (cu acordul ei). Se poate rezolva acest lucru printr-o cesiune cu titlu gratuit (chiar dacă firma are valoare mai mare)?