avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune Parti Sociale SRL (si alte intrebari)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune Parti Sociale SRL (si alte intrebari)

Am deja un IMM unde am 50%+ din firma (impreuna cu sotia).
As mai dori sa deschid un IMM impreuna cu sotia.

1. Dupa cum am inteles eu pot sa detin maxim 24.9% din firma, avand in vedere ca am un IMM deja. Este corect?

2. Se pot cesiona partile sociale relativ usor? Sa zicem ca dupa un timp imi inchid primul IMM si doresc sa am 50% din a doua firma. Se poate rezolva relativ usor si fara sa platesc ceva celuilalt asociat (sotia)?

3. In cazul in care se intampla ceva cu firma, cine respunde? Asociatii sau administratorul?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: pokka , utilizator 16:58, 26 Februarie 2024
Se va semna contract de cesiune părți sociale la notar și apoi se inregistreaza și la registrul comerțului.
Raspund împreună asociatii și administratorul.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2024
george-neagu, moderator
george-neagu a scris:

Se va semna contract de cesiune părți sociale la notar și apoi se inregistreaza și la registrul comerțului.
Raspund împreună asociatii și administratorul.


Mulțumesc. Mai am o întrebare:

Se pot cesiona părțile sociale cu titlu gratuit fără alte condiții?
Să presupunem că deschid o microîntreprindere cu soția. Eu voi avea 24%, ea va avea 76%.

Peste 3 ani, eu doresc să dețin 100% din firmă (cu acordul ei). Se poate rezolva acest lucru printr-o cesiune cu titlu gratuit (chiar dacă firma are valoare mai mare)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu intre actionari viomazilu viomazilu buna ziua, sunt actionar la un srl impreuna cu o alta persoana.problema mea este ca doresc sa ma retrag sau sa inchid aceasta societate insa ma lovesc de ... (vezi toată discuția)
Renuntare la cote ortica ortica Buna ziua. As avea nevoie de un sfat. Acum doi ani m-am asociat impreuna cu o alta persoana in doua SRL-uri. Intre timp lucrurile au luat o intorsatura ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie facut daca doresti sa te retragi ca asociat dintr-o firma ? vavas vavas Buna ziua !Sunt asociat intr-o firma care si-a inceput de curand activitatea.Precizez ca suntem 4 actionari la aceasta firma insa eu am fost cel care s-a ... (vezi toată discuția)