Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin provizoriu reinnoit anual, riscuri.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin provizoriu reinnoit anual, riscuri.

Buna ziua.
Am dreptul sa locuiesc intr-o locuinta a parintilor decedati fara sa fac succesiunea?
Sunt unicul mostenitor.
Intrebarea este daca nu vreau sa fac succesiunea vreodata si imi expira buletinul cu domicilul la adresa locuintei parintilor decedati, care m-au luat in spatiu, si imi reinnoiesc buletinul cu buletin provizoriu an de an, la ce drepturi renunt. Sunt deja angajat, am deja cont bancar, am deja pasaport valabil inca 9 ani. La ce riscuri ma expun.
Multumesc!
Daca sunteti unic mostenitor puteti face succesiunea oricand doriti si declarati acceptarea succesiunii in termen legal printr-o declaratie notariala de acceptare.
Nu e necesar sa declarati nimic si nu va obliga nimeni sa parcurgeti procedura notariala ca să deveniti proprietar. Bineinyeles ca aveti dreptul sa locuiti.
Daca va convine sa aveți carte provizorie, e treaba dvs. Daca nu rezolvati cu succesiunea în termen de 2 ani de la deces, veti plati în plus și impozit când o veți face.
gi-jane2, moderator