Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, in 2013 am achizitionat prin programul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, in 2013 am achizitionat prin programul prima casa ...

Buna seara,in 2013 am achizitionat prin programul prima casa un apartament ,care avea ipoteca la o alta banca.. Bancile au fost de acord,s-au virat bani,dar nu au obligat vanzatorul sa radieze ipoteca. Acum cand an terminat de achitat creditul ,(dupa 11 ani) imi apare in cartea funciara ipoteca vechiului proprietar ! Acesta nu vrea sa o radieze,ca nu- l mai intereseaza ! Ce trebuie sa fac legal....sa o radieze ? Multumesc !
Pentru radiere, trebuie sa contactați directorul băncii respective pentru a da o declarație notariala prin care consimte și solicita radierea ipotecii.
In baza acelei declarații, va opera radierea
Declarația fie o prezentați dvs la Biroul de Carte Funciara, fie v-o face online biroul notarial.
Multumesc mult pentru indrumare . Cum ar veni,platesc eu radierea lor acum....cum pot sa imi recuperez banii...este clar ca si cele 2 banci au gresit....unde trebuie sa fac reclamatie,ca sa plateasca si banca?
banca face radierea la cerere, de regula pe bani. Nu aveti de la cine sa mai recuperati, era de datoria fostului la data respectiva.
Vechiul proprietar era obligat sa isi faca radierea,in precontractul si contractul de vanzare cumparare facute la notar in 2013 este stipulat ca isi sterge ipoteca dupa ce primeste banii....dar nu a respectat contractul ! Acum dupa 11 ani ,pot sa il actionez in judecata pentru inselaciune ?
Și ce rezolvați? Cheltuiți niște bani aiurea-n tramvai, pe un proces care durează vreo 2 ani, când ați putea rezolva intr-o săptămâna, cu aproximativ 250 lei.

Nu e inselaciune, ca nu v-a prezentat un fapt mincinos, ca fiind adevărat. Se știa ca are ipotecă.
Este vorba doar de nerespectarea unei obligații civile.
raluk0207, utilizator