avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Salutare! Sunt asociat cu cineva într-o firmă, iar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Salutare! Sunt asociat cu cineva într-o firmă, iar persoana ...

Salutare!

Sunt asociat cu cineva într-o firmă, iar persoana respectivă intenționează să ia un credit de la BRD. Asociatul meu m-a rugat să semnez o hârtie prin care îmi dau acordul de a fi verificat în biroul de credit, pentru simplul motiv că suntem asociați într-una din firmele în care el figurează. Știți de o asemenea procedură? Mi se pare dubioasă.
Ultima modificare: Vineri, 16 Februarie 2024
iantmsn, utilizator
Cel mai recent răspuns: Zsuzsanna Lukacs , Consultant credite si finantari 13:45, 16 Februarie 2024
si mie mi se pare la fel.
El ia credtul pe perssoana fizica ? alte venituri mai ere? el ia credit in baza realizarilor lui financiare din firma ?
gi-jane2 a scris:

si mie mi se pare la fel.
El ia credtul pe perssoana fizica ? alte venituri mai ere? el ia credit in baza realizarilor lui financiare din firma ?

Din ce am înțeles, ia creditul pe o altă societate de-a lui. Hârtia pe care ar trebui să o semnez și pe care am văzut-o fugitiv, conținea toate firmele în care este implicat el, respectiv toate firmele în care sunt implicat eu, inclusiv un PFA mai vechi pe care îl am. Unul dintre punctele de pe hârtie era legat de acceptul cu privire prelucrarea datelor în biroul de credit.

Ca să răspund la cealaltă întrebare referitoare la sursele de venit, este angajat al uneia dintre firmele pe care le administrează.
Ultima modificare: Vineri, 16 Februarie 2024
iantmsn, utilizator
respectiv toate firmele în care sunt implicat eu, inclusiv un PFA mai vechi pe care îl am

nu vad legatura cu creditul lui, eu nu as semna.
Buna ziua,

în cazul în care cineva are mai multe firme si doreste credit ca si PF, consultam bazele de date publice (RNPM, portal just, ONRC, ANAF) fara sa cerem acordul tuturor asociatilor.

Acordul se cere în actiuni legate de persoana juridica in cauza, la obtinerea de credite in numele firmei etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preluare credit si executare silita florinemil florinemil Buna ziua, ma numesc Florin si am cateva nelamuriri legate de situatia mea financiara. Am doua credite de consum la Brd, pe care mi le-au acordat in ... (vezi toată discuția)
Radiere ipoteca gabryelaalex gabryelaalex buna ziua..m-am incurcat in tainele procedurilor....adica : eu cu bunica am girat-o pe mama mea pt un credit detinand dupa cum scrie in contractul nostru cote ... (vezi toată discuția)
Credit nevoi personale Iael Iael Eu si sotul suntem asociati si angajati cu carte de munca in propria noastra societate . Avem nevoie de un credit si se cere adeverinta de salariu semnata de ... (vezi toată discuția)