Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Salutare! Sunt asociat cu cineva într-o firmă, iar ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Salutare! Sunt asociat cu cineva într-o firmă, iar persoana ...

Salutare!

Sunt asociat cu cineva într-o firmă, iar persoana respectivă intenționează să ia un credit de la BRD. Asociatul meu m-a rugat să semnez o hârtie prin care îmi dau acordul de a fi verificat în biroul de credit, pentru simplul motiv că suntem asociați într-una din firmele în care el figurează. Știți de o asemenea procedură? Mi se pare dubioasă.
iantmsn, utilizator
si mie mi se pare la fel.
El ia credtul pe perssoana fizica ? alte venituri mai ere? el ia credit in baza realizarilor lui financiare din firma ?
gi-jane2 a scris:

si mie mi se pare la fel.
El ia credtul pe perssoana fizica ? alte venituri mai ere? el ia credit in baza realizarilor lui financiare din firma ?

Din ce am înțeles, ia creditul pe o altă societate de-a lui. Hârtia pe care ar trebui să o semnez și pe care am văzut-o fugitiv, conținea toate firmele în care este implicat el, respectiv toate firmele în care sunt implicat eu, inclusiv un PFA mai vechi pe care îl am. Unul dintre punctele de pe hârtie era legat de acceptul cu privire prelucrarea datelor în biroul de credit.

Ca să răspund la cealaltă întrebare referitoare la sursele de venit, este angajat al uneia dintre firmele pe care le administrează.
iantmsn, utilizator
respectiv toate firmele în care sunt implicat eu, inclusiv un PFA mai vechi pe care îl am

nu vad legatura cu creditul lui, eu nu as semna.
Buna ziua,

în cazul în care cineva are mai multe firme si doreste credit ca si PF, consultam bazele de date publice (RNPM, portal just, ONRC, ANAF) fara sa cerem acordul tuturor asociatilor.

Acordul se cere în actiuni legate de persoana juridica in cauza, la obtinerea de credite in numele firmei etc.