Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns pentru următoarea ...

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns pentru următoarea speță.
În urma decesului bunicii, mama dorește să renunțe la drepturile de moștenire.
Având în vedere că nu reușesc să stabilească o întâlnire toți moștenitorii în același timp în fața unui notar, vă rog să-mi spuneți dacă poate să dea o declarație de renunțare la orice alt notar și dacă acest document poate fi acceptat de notarul ce va face succesiunea, fără prezența mamei?
Mulțumesc frumos!
Declarația de renunțare la moștenire poate fi făcută la orice birou notarial din România, iar în străinătate, doar la Ambasada sau Consulat