Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu post-natal minim 42 zile.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu post-natal minim 42 zile.

Buna ziua,

Conform legii concediul pre si postnatal se pot compensa intre ele, cu conditia ca cel postnatal sa fie de minim 42 zile, iar in total sa nu se depaseasca 126 zile. Sotia a avut o sarcina depasita cu 10 zile fata de termenul stabilit, iar de la nastere pana la implinirea celor 126 zile nu mai raman decat 39 zile pentru postnatal. se poate intra in concediu de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani dupa numai 39 zile de post-natal?

Multumesc anticipat.
Vorbiti cu medicul dvs. sa aplice ce spune Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art.4 (8) In situatia in care nasterea se produce inainte de termen, perioada prevazuta la alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
Multumesc pentru raspuns, dar situatia este exact invers: nasterea s-a produs dupa termen, din aceasta cauza nu se mai pot lua decat 39 de zile din concediul postnatal, in loc de 42. Altfel s-ar depasi cele 126 zile acordate in total. Practic, Ce e de facut?

multumesc.
1. Atunci se aplica urmatoarele prevederi ale Normei de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 20. -
(1) Dreptul reprezentand indemnizatia pentru cresterea copilului se cuvine si se plateste dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

2. Deci este clar: deoarece ziua urmatoare incetarii concediului de maternitate este mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului atunci veti intra in CCC cu a 43-a zi.
3. Ramaneti cu 3 zile neacoperite de asigurari de sanatate si pensie. Nu e nici o nenorocire.