Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosternire cu darorie la banca! Buna ziua intrebare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosternire cu darorie la banca! Buna ziua intrebare scurta si ...

Mosternire cu darorie la banca!
Buna ziua intrebare scurta si la obiect , mostenire casa batraneasca + teren intravilan , eu singur mostenitor , datoria tatalui 11000 euro la banca , inca nu am facut succesiunea si am un potential client la pretul de 15000 euro , sincer nu stiu ce sa fac ! Va rog cei doritori sa imi raspundeti in cubostinta de cauza ! Caut si avocat specializat pe astfel de cazuri ! Multumesc !
Care e dilema?
Dacă vreți sa încasați 15.000 euro și sa nu plătiți datoria de la banca, vesti proaste: legal, nu se poate.
Ce nu știți? Deveniti proprietar, luați 15 mii și platiti 11 mii. Ramaneti cu 4000.
Se prea poate sa adunați penalități și sa fie tandea pe mandea. Oricum datoriile se plătesc în limita valorii moștenite.
Sau exista posibilitatea ca Banca sa scoata la licitatie casa +teren pt recuperarea datoriei dar renuntati la mostenire