Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu executoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu executoriu

un contract de inchiriere intre 2 persoane fizice poate fi titlu executoriu, daca se mentioneaza acest lucru,? Mentionez ca nu este incheiat in fata unui notar public, in schimb este inregistrat la finante.
buna seara!
doar daca era incheiat in forma autentica era titlu executori cu privire la chirie.
va multumesc pt. raspuns, nu e vorba de chirie, e vorba de ultimele facturi de utiliati, in valoare de aproximativ 100 euro, pe care nu vreau sa le platesc, deoarece am o garantie de 500 de euro pe care proprietarul nu o mai restituie, deoarece a inserat in contract o clauza cum ca daca plec inainte de 2 ani, nu am dreptul sa ii cer garantia. Nu am de gand sa o cer, dar macar sa acopere cei 100 de euro de acolo. El nu e de acord, parerea lui fiind ca cei 500 euro garantie i se cuvin ........
Este imoral ceea ce face proprietarul neluand in considerare faptul ca a incasat 500 de eur din care poate sa renunte la 100 de eur in contul acelei datorii la utilitati. In principiu, nu platiti acea datorie, tot ati pierdut 500 eur, pentru ca nu trebuie uitat faptul ca acea garantie se referea si la neplata utilitatilor datorate de chirias.
buna ziua!
in cazul acesta va sfatuiesc sa nu ii platiti, macar atat ar putea sa suporte si el 100 de E din cei 500E.