Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Daca suntem doi frați și ambi renunțăm ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Daca suntem doi frați și ambi renunțăm la moștenirea ...

Buna ziua.Daca suntem doi frați și ambi renunțăm la moștenirea tatălui, mama rămâne singura mostenitoare? Sau la moștenire mai vin alți moștenitori? Mulțumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu e cazul sa renuntati ca întra la mostenire mostenitori din alte clase. Acceptati mostenirea si ramaneti coproprietari cu mama sau faceți partaj cu ea dacă vreți sa rămână unic proprietar, desi nu vad rostul pt ca veti plati mai mult pe acte și acum ca să faceți partaj si la dezbaterea moștenirii după ea ( când va veni vremea).
Mai exista riscul ca fiind unic proprietar sa o vândă sa o păcălească cineva...asa, e mai sigur cand sunteti toți proprietari, nu o incurca pe mama cu nimic.

gi-jane2, moderator
Nu, nu rămâne singura moștenitoare. Ci deschideți calea altora spre veni la moștenirea tatălui vostru.

Dacă voi, ambii copii ai defunctului, renunțați la moștenire, atunci este ca și cum defunctul nu ar fi avut niciun copil.
Or, soțul supraviețuitor nu moștenește singur, ci ALATURI de:
- descendenți ai defunctului, dacă aceștia există ȘI dacă VOR să fie moștenitori.
- părinți și/sau frați ai defunctului, dacă nu există descendenți SAU două aceștia există, dar nu VOR...
- etc. până la văr primar, inclusiv.

Dacă tatăl vostru ar fi vrut, îi lasă mamei un testament, spre a împiedica venirea altora (nerezervatari).

Nu faceți asta.
Luați (acceptați) și dați dacă nu vă trebuie. Adică: vindeți, donați, partajați - sunt N modalități. Sau trăiți în indiviziune până se duce și mama, că nu vă împiedică nimeni.
romascanu, moderator
Incerc sa inteleg si eu daca s-a schimbat ceva din 2010 si pana azi.
In 2010 tatal meu Mirel a decedat. Parinti lui sunt decedati (ultimul a murit bunicul tatal lui, la cativa ani dupa bunica adica mama tatalui meu).
Tatal meu mai are un frate casatorit (Florin) care nu are copii.
Am facut succesiunea si atat eu cat si sora( nu aveam copii atunci nici unul din noi) am renuntat la mostenire .
Scrie clar la sfarsit pe certificatul de mostenire :

1 mama (sotia) in calitate de sotie supravietuitoare 1/1.

Au renuntat la succesiune :
1 fiu (eu) conform declaratiei. notariale ...data in acceasi zi
2 fiica. conform declaratiei notariale ... data in acceasi zi.

Am reusit astfel prin renuntare dupa cum a explicat atat notarul asta cat si altii ca in felul asta am scutu sa platim partaj care ar fi fost facut tot atunci imediat si ar fi costat mult mai mult decat 2 declaratii simple de renuntare.

Cu o zi inainte dupa bunicul din partea tatalui am dezbatut succesiunea lui (a bunicului, el (bunicul) fiind cel care a murit dupa bunica. Nu a mai trebuit succesiune dupa bunica.
Acolo era trecut ca mostenitorii copilul in viata Florin si (eu si sora) adica fiul si fiica lui Mirel.

Apoi dupa asta a doua zi (in acceasi zi cu mostenirea tatalui Mirel) mama in calitatte de mostenitoare 1/1 si fratele tatalui Florin=cumnatul mamei au impartit 50%-50% averea bunicului. casa si pamant.

Cine ar fi putut venit la mostenire ca urmare a faptului ca am renuntat noi si in cat timp?
Era in 2010 altfel sau pur si simplu notarii sunt mai practici ca teoria difera?
ricadinas, utilizator
ricadinas a scris:
Incerc sa inteleg si eu daca s-a schimbat ceva din 2010 si pana azi.

Codul Civil! Noul Cod Civil a întrat în vigoare la 1. Oct. 2011.

Și să zicem doar că NCC (aplicabil în cazul în care data decesului este după 1. Oct 2011) e mult mai "limpede" decât era vechea Lege nr. 319/1944 sub care ...se practica după cum ați povestit. Nu înseamnă că era și corect. Dar pe vremea aceea, o acțiune în petiție de ereditate era prescriptibilă. (și chiar dacă se trezea ...Floricică, se trezea târziu.) Acum, o acțiune in petiție de ereditate este imprescriptibilă.

In altă ordine de idei, eu nu pricep cum s-a făcut partajul acela DOAR între mama și cumnatul ei, de vreme ce spuneți că în certificatul după bunicul erați și dvs. Ori nu reușiți să povesti exact, ori ...pare a fi un partaj în care nu au fost cuprinși toți moștenitorii (ceea ce ar însemna o cauză de nulitate).
romascanu, moderator