Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua Referitor la noua lege a pensiilor - ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua Referitor la noua lege a pensiilor - punctele de stabilitate ...

Buna ziua
Referitor la noua lege a pensiilor - punctele de stabilitate se acorda si pentru timpul suplimentar din grupele de munca?
Nu , punctele de stabilitate se acorda doar pentru perioada contributiva . Acel stagiu suplimentar nu este contributiv , este doar o “ marire “ ( virtuala ) a stagiului de cotizare pentru care s-a primit si o suplimentare a punctajului .
Cum rămâne cu art. 15 (2-3) din lg 360/2023?

CHKa a scris:

Nu , punctele de stabilitate se acorda doar pentru perioada contributiva . Acel stagiu suplimentar nu este contributiv , este doar o “ marire “ ( virtuala ) a stagiului de cotizare pentru care s-a primit si o suplimentare a punctajului .

Este stagiu de cotizare.
Dar este necontributiv.
Nu are nicio valoare daca nu indeplinesti conditia de stagiu complet contributiv.
Stagiul suplimentar datorat grupelor de munca ESTE stagiu de cotizare , asa cum spune art 15 , al. 2 si 3 , pe care l-ati citat . Doar ca Legea 360/2023 introduce un nou element , acela de “ stagiu contributiv “ , acesta fiind perioada pentru care s-a platit sau , in cazul angajatilor , s-a datorat CAS . Acel supliment de stagiu - pe care Legea il acorda celor care au lucrat in numite conditii - este virtual , e un bonus , dar nu perioada lucrata . Ori , punctele de stabilitate se acorda in functie de stagiul contributiv , nu de stagiul de cotizare ( vedeti art 85 , al 3 si art 3 litera (r) ) . Pentru grupe sunt alte beneficii la punctaj .
CHKa, utilizator