Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat handicap

Bună ziua,

Dacă o persoană (vârstă 54, angajată) căreia i a fost extirpat sânul, îi este refuzat certificatul de handicap pe motivul ca “nu se încadrează în criteriile medicopsihosociale aprobate prin Ordinul nr. 762/31.08.2007 al M.M.F.ES și Ordinul nr. 1992/19.11.2007 al M.S.P cu modificările și completările ulterioare, cap 6.II.2” este corect? Doresc să depun contestație și nu știu din punct de vedere legat cum pot argumenta contestația.
Simplu007, utilizator
O argumentati cu prevederile legislative care mentioneza ca situatia expusa de dvs se incadreaza in acele criterii.