Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agentul imobiliar mă amenință!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agentul imobiliar mă amenință!

Bună ziua!

Am cumpărat un apartament unde am fost la vizionare cu un agent de la o agenție de imobiliare. Am purtat mai multe discuții pe e-mail și WhatsApp cu agentul, inclusiv ca dorește un comision de 2% din prețul de vânzare. Înainte de semnarea vânzării la notar, i-am spus agentului ca nu mai am nevoie să mă reprezinte pt ca mi- a dat mai multe date inexacte: ca in cartier este fibra optica, etc…lucruri care s-au dovedit neadevărate.
NU am semnat niciun contract de reprezentare cu agenția! Acum agentul îmi trimite somații semnate de un executor judecătoresc?! ca să plătesc comisionul?
Mă amenință ca mă da în judecată!
Seamănă a hărțuire ceea ce face! Este posibil să aibă câștig de cauză?
Mulțumesc mult!
bebelush1900, utilizator
Dacă va amenință cu acte de violenta atunci se putea considera ca este vorba despre infracțiunea de amenințare.Faptul ca menționează ca va face demersuri judiciareb mpotriva dvs nu este amenințare. Depinde dacă exista o corespondenta între dvs ,discuții mail,whatsapp etc.In lipsa unui contract șansele sunt mai mici ..
Da, am discutat cu agentul de mai multe ori pina mi-am dat seama ca imi da date neadevărate. Între altele mi-a trimis planul casei pe care urma să o cumpăr și care nu corespundea cu realitatea. Nu m- a avertizat de acest lucru. Atunci i-am zis ca nu mai vreau sa colaborez cu el.

Îmi trimite scrisori semnate de un avocat în care sunt somată să plătesc comisionul. În alta scrisoare avocatul se adresează unui executor judecătoresc !?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dacă va amenință cu acte de violenta atunci se putea considera ca este vorba despre infracțiunea de amenințare.Faptul ca menționează ca va face demersuri judiciareb mpotriva dvs nu este amenințare. Depinde dacă exista o corespondenta între dvs ,discuții mail,whatsapp etc.In lipsa unui contract șansele sunt mai mici ..