Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune frati

Sotul meu a avut un cumnat care a decedat in 2001, iar sora sotului a decedat in 2008. Nu au avut copii, nu au testamente si au stat impreuna dar au fost divortati din 1998. Sora sotului are tata care traieste si 2 frati, iar cumnatul are 3 frati in viata. Au avut o casa si teren. Ce trebuie facut, cum se impart bunurile, cat la suta are fiecare din parti?
Partaj au facut in 98? sau de atunci?
buna seara.
inteleg ca defuncta era divortata la data decesului.
mostenirea o vor culege in acest caz fratii defunctei si tatal acesteia.
Daca sora sotului dvs. + sotul ei au avut impreuna o casa si teren (se prusupune ca fiecare a avut jumatate din aceste bunuri) dar nu le-au impartit dupa divortul lor, atunci:

1/2 din aceste bunuri intra in masa succesorala a fostului sot al surorii sotului dvs. (cumnatul din poveste) decedat in 2001. Acesta masa succesorala revine celor 3 frati ai lui. (sora sotului dvs. nu-l mai mostenea pentru ca nu-i mai era sotie la data decesului).

Cealalta jumatate a intrat in masa sucesorala a sorei sotului dvs. la decesul ei si pe acesta o mostenesc: tatal ei (care ia 1/4 din acest 1/2) si fratii ei care au impreuna o cota de 3/4 din acest 1/2.
romascanu, moderator