Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua. Dacă am pe rolul instanței o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua. Dacă am pe rolul instanței o contestație la executare ...

Bună ziua. Dacă am pe rolul instanței o contestație la executare silita atunci un certificat de grefă depus la angajator este suficient pentru a nu îmi popri venituri salariale? Menționez că angajatorul a primit de la executor o înștiințare pentru poprirea veniturilor deși am certificat de grefă.
Fără a solicita și fara a incuviinta instanta suspendarea executării silite ,simpla formulare si depunere a unei contestații chiar aflate pe rol.nu suspenda executarea.silita..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Certificatul de grefă nu ajută la nimic?
Contestația la executare nu suspendă executarea silită. Angajatorul se conformează executorului judecătoresc, nu dumneavoastră.
Ok. Mulțumesc pentru răspuns. Aș dori să-mi spuneți dacă duc certificatul de grefă la executor are vreun efect referitor la poprirea salarială?
Numai dacă ați cerut în paralel cu contestația și suspendarea executării, iar instanța a admis cererea de suspendare.
Pentru suspendarea executării trebuie să plătiți o CAUȚIUNE și taxa de timbru.

Altfel executorul trebuie să continuie executarea silită.
Dapix, utilizator