Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua ! Dacă vreau să divorțez de soț ( avem ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua ! Dacă vreau să divorțez de soț ( avem trei copii ...

Bună ziua ! Dacă vreau să divorțez de soț ( avem trei copii mici) vreau să știu dacă există posibilitatea ca legea să îi dea lui copiii doar pt ca eu nu lucrez( am doar indemnizație de studenta ). Se poate pe cale amiabila prin notar ? Sau trebuie neaparat in instanță ?
Dacs va înțelegeți pe toate aspectele se poate și la notar.Daca exista neînțelegeri pe , custodie',domiciul minori ,program de vizita soluția e instanta.In general copii rămân cu mama dar trebuie sa faceți și dvs dovada ca va ajuta cineva din familie cu bănuți ,creșterea copiilor,un acoperiș deasupra capului etc.
Buna ziua,
Doar pentru motivul ca dumneavoastra nu lucrati instanta nu va stabili locuinta minorilor la tata. Intereseaza cine se ocupa frecvent de cresterea si ingrijirea copiilor, conditiile de locuit, ajutorul primit, etc.
Retineti ca regula este exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti.
Cum s-a precizat mai sus, puteti solutiona aceste aspecte atat la notar cat si la instanta.

( apasati pe raspunde)
gi-jane2, moderator