Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara. Sunt șanse pt o boala de astm bronsic ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara. Sunt șanse pt o boala de astm bronsic alergic(copilărie) ...

Bună seara.
Sunt șanse pt o boala de astm bronsic alergic(copilărie) și pneumopatie interstițiala sa fac un dosar de handicap?
Încadrarea în grad de handicap a persoanelor cu astm se face in functie de parametrii prevazuți de dispozițiile legale, și COMISIILE de EXPERTIZĂ de la DGASPC sunt destul de stricte, deci boala trebuie să fie într-un stadiu foarte de avansat.

În functie de analizele medicale, trebuie să verificați Criteriile din 2007 pe baza cărora se stabilește încadrarea în grad de handicap (la functiile sistemului respirator) și să vedeți dacă întruniți condițiile prevăzute de acest act.
Pentru asta va trebui să faceți mai multe analize pe baza cărora se va stabili dacă vă încadrați sau nu, în vreunul din gradele de handicap (ușor, mediu, accentuat sau grav).
Dapix, utilizator