Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuarea din domiciliul comun a sotiei impreuna cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuarea din domiciliul comun a sotiei impreuna cu copilul minor

Asadar pot sa depun la Parceht plangere penala impotriva sotului insotita de certificatul medico-legal?In acest caz as dori sa stiu care sunt urmarile.
In certificatul medico-legal este mentionat ca am nevoie de 2 zile de ingrijire pentru vindecare.Internarea nu a fost necesara.Mai pot face plangere?
Va multumesc mult pentru consiliere!
ContSters115122, utilizator
Daca depuneti plingere acesta va fi cercetata pentru savirsirea infractiunii prevazute de art. 180 alin. 2 oricind poate interveni impacarea daca nu risca o amenda penala
buna ziua!
Nu este necesara internarea,pentru a se lua masuri la adresa reclamatiei facuta de dv. Este de ajuns ca aveti un certificat medico-legal in care se constata ca ati suferit si aveti 2 zile de ingrijire . Asta conteaza foarte mult.
Eu am trecut prin ceva similar dv , insa nu stiam ce trebuie facut, nici macar nu mi'am scos un certificat medico-legal , desi eram plina de vanatai , si nici reclamatie nu am facut. Am bagat doar divort.
De'ar fi sa intorc anii, nu l'as ierta, ar fi singura modalitate de a ma apara sub ploaia de lovituri si injuraturile primite de la el
Am mers la parchet si am depus plangerea penala impotriva sotului violent, la care am atasat si o copie xerox a certificatului medico-legal.
Mai este insa o problema, mi-au ramas lucruri, ale copilului si ale mele , in acea casa. De fapt erau acolo cand am plecat, am inteles insa ca toate au fost stranse si duse in alta parte, nu stiu unde. Mai pot sa le recuperez?
Va multumesc!
Se considera furt , chiar daca este intre soti, pentru ca este un bun personal. Va puteti adresa tot asa, la politie sau parchet.