Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se plateste taxele ca PFA in anul 2024?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se plateste taxele ca PFA in anul 2024?

Salut.

La inceputul lunii august 2023 am deschis un PFA. Ma ocup cu creare video. Pana in decembrie a mers bine cu comenzile.

Totusi din ianuarie 2024 pana acum a fost foarte slab.

Intrebarea mea este. Cand si cum se plateste taxele ca firma PFA?
Nu am facut aceasta niciodata pana cand.

Am inteles ca se plateste 10% din profit, dar am inteles ca in 2024 un pic s-a schimbat legea.

Multumesc in avans pentru raspuns.
george-neagu, moderator
pt 2023 taxele se platesc pana la 25.05.2024.
pt 2024 se platesc pana la 25.05.2025
In urma declaratiei unice ce o veti depune pina la 25 mai 2024 veti plati impozitele rezultate pentru 2023. Contabilitatea este in partida simpla. Eu de exemplu, am un PFI si imi tin contabilitatea singur prin intermediul unei aplicatii web. Ezit sa o denumesc pentru a nu fi acuzat de reclama.