avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se plateste taxele ca PFA in anul 2024?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se plateste taxele ca PFA in anul 2024?

Salut.

La inceputul lunii august 2023 am deschis un PFA. Ma ocup cu creare video. Pana in decembrie a mers bine cu comenzile.

Totusi din ianuarie 2024 pana acum a fost foarte slab.

Intrebarea mea este. Cand si cum se plateste taxele ca firma PFA?
Nu am facut aceasta niciodata pana cand.

Am inteles ca se plateste 10% din profit, dar am inteles ca in 2024 un pic s-a schimbat legea.

Multumesc in avans pentru raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ibn , utilizator 08:22, 28 Martie 2024
pt 2023 taxele se platesc pana la 25.05.2024.
pt 2024 se platesc pana la 25.05.2025
In urma declaratiei unice ce o veti depune pina la 25 mai 2024 veti plati impozitele rezultate pentru 2023. Contabilitatea este in partida simpla. Eu de exemplu, am un PFI si imi tin contabilitatea singur prin intermediul unei aplicatii web. Ezit sa o denumesc pentru a nu fi acuzat de reclama.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alegerea dintre pfi/pfa/srl la prestări-servicii - job angajare mihaistef mihaistef Bună ziua. Am găsit un job, la care angajatorul îmi impune condiție de angajare ca eu să dețin un PFA/PFI/SRL și să facem un contract de prestări de ... (vezi toată discuția)
Contributii pe dobanzi bancare Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu un aspect. Pe 2023 am realizat un venit din profesia liberala sub 12 salarii minime pe an. Pe persoana fizica am niste ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit si contributii pensie si sanatate Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, sunt medic colaborator ( un fel de PFi) si sunt si salariata in spital de stat. Pt 2023 am un profit sub 12 salarii brute minime pe economie, dar am ... (vezi toată discuția)