Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort- parti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort- parti

intr-un procesul de divort trebuie sa se prezinte ambele parti la termene ?
buna ziua!
putei arata in intmpinare ca nu suntei de acord ca reclamanta sa pastreze numele dobandit ca urmare a incheierii casatoriei.
partajul se va judeca dupa ramanerea definitiva a hotararii de divort, chiar daca ar fi solicitat si partajarea mai mult ca sigur instanta dijungea cererile.
acolo dc nu va intelegeti cel mai indicat este sa apelati la un avocat.
ContSters97658, utilizator
in acest caz puteti depune cerere reconventionala . aceasta se depune inc azul in care paratul are la randul sau pretentii, impotriva reclamantului, evitand astfel un nou proces.
se depune la primul termen .
o ultima lamurire va rog sa-mi acordati. deci daca maine ma duc la termen si solicit amanare pentru angajare aparator mai pot introduce la urmatorul termen cererea reconventionala ? cererea de amanare trebuie sa imbrace forma scrisa sau o pot face si verbal ? multumiri pentru raspunsurile acordate !
buna ziua!
da maine puteti formula oral in fata instantei cere de amanare in vederea angajarii unui aparator, iar pana la termenul fixat de catre instanta sa depuneti si reconventionala.
succes!
prezentati-va si invederati instantei ca vreti sa va angajati aparator si sa formulati cerere reconventionala .Nu fiti deacord sa raspundeti la nimic legat de divort ...spun asta ,deoarece, spre surprinderea mea am vazut recnt la o instanta din Bucuresti cum o judecatoare, desi paratul a solicitat termen pentru a-si angaja aparator a purces la intrebari legate de cauza( daca e de acord cu actiunea, cu incredintarea...) Bineanteles ca omul a crezut ca e bine sa-i raspunda, nestiind ca , ulterior aceste declaratii pot decide soarta dosarului de nu-l mai schimba nici cu 5 avocati