Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Rolurile membrilor fondatori
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Rolurile membrilor fondatori

Se poate ca dupa expirarea mandatului presedintelui din ONG , acesta sa ramana pe rol de secretar si vicepresedintele sa devina presedinte ?
Alina.Vlazan, utilizator
Da, desigur ca se poate daca nu exista o interdictie de acest fel in statut. E voba despre o organizatie privata care isi stabileste singura regulile prin statut. Regulile din OG. nr. 26/2000 sunt foarte generale si organizatiile de acest gen pot stabili in mod liber reguli si proceduri daca nu incalca dispozitiile legele exprese.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Se paote daca statutul prevede expres asta si deci si cel ales si cei care il aleg ca presedinte stiu ca de fapt il aleg pe x ani ca presedinte si paoi inca y ani ca secretar si viceversa, ca pe cine aleg sa devina acum vicepresedinte va deveni automat apoi presedinte pt urmatoarea perioada..... Sau daca nu era asa ceva prevazut in satut, dar nici interzis, atunci cand le expira mandatul actual pe cine a fost presedinte, daca candideaza la functia de secretar, il pot alegel, la fel pe cel care a fost vicepresedinte daca candideaza si e ales pt urmatorul mandat CD in functia de presedinte. Unele instante insa nu accepta sa inscrie in RAF componente succesive predeterminate ale CD si inscriu doar componenta pt perioada urmatoare si apoi ONG-ul trebuie sa mai depuna o data aceleasi acte pentru a se opera noua componenta pt noul mandat desi era decisa cand s-a operat componenta pt mandatul anterior.,.....
Multumesc pentru raspunsuri.