Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președinte AP fara sa fie proprietar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președinte AP fara sa fie proprietar Fiul unui proprietar din ...

Președinte AP fara sa fie proprietar

Fiul unui proprietar din bloc vrea sa preia funcția de președinte As de Propr dar acest fiu nu este proprietar. Exista vreo cale legala sa dețină această funcție în situația dată?
Mulțumesc
Nu există nici o cale legală, în situația dată. Iar dacă se folosește cea ilegală, numirea sa va fi oricând contestabila de către oricine e interesat, în instanță și se pot cere și despăgubiri, pentru indemnizații încasate fără a avea dreptul.

Mulțumesc

latka a scris:

Nu există nici o cale legală, în situația dată. Iar dacă se folosește cea ilegală, numirea sa va fi oricând contestabila de către oricine e interesat, în instanță și se pot cere și despăgubiri, pentru indemnizații încasate fără a avea dreptul.