Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU FARA PLATA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU FARA PLATA

Fabrica a dat in concediu fara plata in luna ianuarie ,februarie 18 zile.Cate zile se mai poate acorda concediu fara plata astfel incat salariatii sa nu aibe probleme in acordarea somajului?Mentionam faptul ca in contractul colectiv de munca avem 15 zile de concediu fara plata acordate de catre angajator.
La calculul stagiului de cotizare la bugetul de simaj perioada CFP se scade pentru ca nu se plateste contributie, indiferent ca o acorda angajatorul conform CCM sau se iau la cererea salariatilor.

Se pare ca angajatorul a depasit cadrul legal privind posibilitatea de a acorda CFP pentru intreruperea temporara a ctivitatii. Zilele de CFP, peste limita legala, trebuiau acordate le cererea dvoastra.
CCMN art.43 (5) În cazul în care din motive obiective este necesara reducerea sau întreruperea temporară a activităţii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluării ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fără plată.