Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cfs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cfs

Sunt angajata la o firma si din decembrie societatea ne trimite o saptamana pe luna in cfs.Pe cerere scrie ca din cauza ca nu sunt insari suntem trimisi in cfs.Ne da sa semnam si noi cererea.Va rog sa-mi spuneti daca este legal.
numai in cazul in care sunteti de acord este si legal...
Nu este legal, CFP se acorda la cererea salariatului.
Angjatorul poate acorda CFP din proprie initiativa numai in conditiile prvazute in CCMN :
art.43 (5) În cazul în care din motive obiective este necesara reducerea sau întreruperea temporară a activităţii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluării ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fără plată.