Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un locatar a construit o ușă despărțitoare la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un locatar a construit o ușă despărțitoare la parterul blocului ...

Un locatar a construit o ușă despărțitoare la parterul blocului încă de când în bloc toți locatarii erau chiriași și formau o asociație de locatari. Această ușa a fost construită fără acordul conducerii asociației de la acea vreme. Ulterior apartamentele au devenit prin cumpărare proprietăți personale. Proprietarul fiind unul dintre cei mai vechi a ajuns să obstrucționează accesul celorlalți proprietari la subsolul scării, la instalațiile de apa, canalizare, încălzire folosindu-se de această ușă. Actuala conducere a Asociației, a primit de la reprezentantul scării o solicitare venită din partea proprietarilor de pe această scară, că domnul , care se crede proprietar al ușii să demoleze lucrarea și să lase liber accesul la subsol. Pe cale amiabilă i se aduce la cunoștință, dar recalcitrant din fire nici nu a vrut să audă. Am solicitat sprijinul autorităților locale, care au constatat la fața locului cele semnalate, i s-a dat un termen de 7 zile să demoleze, dar dumnealui nu a făcut nimic. După aproape 30 zile primim doua recomandate, una pe numele președintelui în care Disciplina în construcții comunică că au constatat cele afirmate și faptul că au solicitat demolarea și o altă recomandată pe adresa asociației prin care se precizează ca este o construcție ilegală ce trebuie demolată în termen de 10 zile, dacă nu se v-a aplica amendă între 5000 și 10000 asa cum precizează legea 196/2018. Întrebarea este cui se adresează această sesizare asociației, locatarului sau dau un indiciu să se ajungă în instanță. Cum este cel mai corect si6 legal, deoarece pe cale amiabilă omul nici nu vrea să audă?
Da, aveți dreptate, mai ales ca primăria e agentul constatator.
1. Asociatia, daca mai are timp, sa-l informeze pe respectivul proprietar sa desfaca de urgenta usa (termen 1-2 zile).
2. Daca proprietarul nu se conformeaza, Asociatia angajeaza pe cineva sa faca lucrarea, urmand a distribui costul catre respectivul proprietar.