Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului ...

Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului din curte nu e al meu că să îmi vind partea mea trebuie sa solicit de la Primărie sau de la o firma autorizata să îmi facă intabularea la teren sau sa colaborez cu vecinul care mă învecinez dacă nu e tras gardul.
E obligatoriu intabularea,trebuie cadastru făcut ptr vînzare.
Ptr certificatul de deces se eliberează de la Primărie din comuna sau de la starea civila din oraș se eliberează pe baza certificatului de moștenitor.

raluk0207 a scris:

Trebuie sa apelați dvs, pe cheltuiala proprie la un cadastrist/firma de cadastru, sa va facă măsurătorile.
Primăria face doar pentru terenurile extravilane, înscrise în programul național de cadastru.
Contractele le puteți schimba pe numele dvs după decesul mătușii.

Restul terenului e al matusei din curte dar dacă a donat la cineva se poate ataca în instanță strănepoții sau feciorusul lu mătușa,dacă a făcut contract de vînzare cumparare la cineva se mai poate ataca în instanță.

Magie1 a scris:

Ptr certificatul de deces se eliberează de la Primărie din comuna sau de la starea civila din oraș se eliberează pe baza certificatului de moștenitor.

raluk0207 a scris:

Trebuie sa apelați dvs, pe cheltuiala proprie la un cadastrist/firma de cadastru, sa va facă măsurătorile.
Primăria face doar pentru terenurile extravilane, înscrise în programul național de cadastru.
Contractele le puteți schimba pe numele dvs după decesul mătușii.