avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului ...

Am carte funciara pe casa și teren total 250 mp dar restul terenului din curte nu e al meu că să îmi vind partea mea trebuie sa solicit de la Primărie sau de la o firma autorizata să îmi facă intabularea la teren sau sa colaborez cu vecinul care mă învecinez dacă nu e tras gardul.
E obligatoriu intabularea,trebuie cadastru făcut ptr vînzare.
Cel mai recent răspuns: Magie1 , utilizator 12:00, 25 Martie 2024
Ptr certificatul de deces se eliberează de la Primărie din comuna sau de la starea civila din oraș se eliberează pe baza certificatului de moștenitor.

raluk0207 a scris:

Trebuie sa apelați dvs, pe cheltuiala proprie la un cadastrist/firma de cadastru, sa va facă măsurătorile.
Primăria face doar pentru terenurile extravilane, înscrise în programul național de cadastru.
Contractele le puteți schimba pe numele dvs după decesul mătușii.

Restul terenului e al matusei din curte dar dacă a donat la cineva se poate ataca în instanță strănepoții sau feciorusul lu mătușa,dacă a făcut contract de vînzare cumparare la cineva se mai poate ataca în instanță.

Magie1 a scris:

Ptr certificatul de deces se eliberează de la Primărie din comuna sau de la starea civila din oraș se eliberează pe baza certificatului de moștenitor.

raluk0207 a scris:

Trebuie sa apelați dvs, pe cheltuiala proprie la un cadastrist/firma de cadastru, sa va facă măsurătorile.
Primăria face doar pentru terenurile extravilane, înscrise în programul național de cadastru.
Contractele le puteți schimba pe numele dvs după decesul mătușii.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema este următoarea: teren intraviran 940 mp pe baza masuratorilor ... Magie1 Magie1 Problema este următoarea teren intraviral 940 mp pe baza masuratorilor o parte e 250 mp e al moștenitorilor mătușa e uzufruct viager dar Primăria mi-a ... (vezi toată discuția)
Strănepoții au 250 mp cu casa la un loc de la mătușa care ... Magie1 Magie1 Strănepoții au 250 mp cu casa la un loc de la mătușa care a dezbătut moștenirea pe partea tatălui donația a fost fara clauza a tatălui. Restul ... (vezi toată discuția)
In cadastru cum trebuie sa apară pe baza măsurătorilor terenul ... Magie1 Magie1 In cadastru cum trebuie sa apară pe baza măsurătorilor terenul are 940 mp,eu cu sora la un loc avem 250 mp cu casa, care casa are 75 mp ce scrie în ... (vezi toată discuția)