Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost oprit băut la volan, am suflat în aparat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost oprit băut la volan, am suflat în aparat mi-a ieșit ...

Am fost oprit băut la volan am suflat în aparat mia ieșit 0,45 in aer mi-a luat probe biologice și mia ieșit în sânge 0,78 respectiv 0,56 dl procuror a cerut recalculare ce șanse am va mulțumesc pentru răspuns
Bună dimineața! Sunt șanse f mari ca în momentul opririi să fi avut o alcoolemie peste 0.8 la mie.
Cat timp a trecut de la oprire până ati ajuns la spital și vi s-a recoltat prima probă ? După rezultatul etilotest estimez undeva între 0.9 la mie și 1.2 la mie. De regulă iese mai mult de dublu. Din datele pe care le-ati scris, cred ca a durat în jur de o oră sau o oră jumătate de la etilotest la prima probă. Bineînțeles, calculul meu nu e decât orientativ. Totul depinde de vârful curbei de absorbție a alcoolului. Totuși, dacă vârful de absorbție a fost după ce ați suflat, ar fi o șansă să fi avut sub o.8 la mie, dar probabilitatea este destul de mică .
adrian@13, utilizator