Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt proprietar 75% la un apartament vechi si doresc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt proprietar 75% la un apartament vechi si doresc sa fac club de board games in el

Buna ziua ,sunt intr-o situatie mai dificila si nu stiu cum sa procedez. Sunt proprietar 75% la un apartament vechi restul fiind la rude pe care nu le cunosc prin străinătate. Doresc sa il renovez ca sa pot face un mic club de board games ( jocuri de masa) pentru prietenii mei cu o mica taxa care sa plateasca utilitatile apartamentului .Nu vreau sa fac un proces civil , sau se ajunga la judecatorie/ instanta.Cum ar trb sa continui , se poate rezolva cu un fel de asociatie ?
Tudor Mihai, utilizator
Nu se înțelege pt ce anume sa ,,ajungeți în instanta",,pt o eventuala ieșire din indiviziune cu ceilalți coproprietar sau.la ce anume va gândiți?O.asociatie ong poate fi o soluție dar este posibil ca la judecătorie sa va ceara acordul celorlalți coproprietar pt a avea sediul social in imobilul respectiv.Si înființarea asociației tot pe la instanta ajunge dacă la asta va refereati..
Multumesc de raspuns , exista vreo posibilitate ,sa pot imi pot face "clubul" fara sa trebuiasca sa iau legatura cu ceilalti coproprietari , considerand ca nu au contribuit deloc la plati dealungul anilor.
Faptul ca nu au.platit va da posibilitatea sa le solicitați sumele respective pt ultimii 3 ani în instanta,dar asta nu înseamnă că își pierd drepturile dvs câștigați ceva suplimentar la un eventual partaj etc.Teoretic cunoscându-l se doar cota dvs indiviza,ideala abstracta nu aveți cum sa faceți legal un comodat doar dvs și asociatia pt ca nu.puteti închiria camera x sau sa o dați cu titlul gratuit..Mergeți la un av discutați ,exista și șansa ca instanta sa analizeze mai superficial actele etc.