avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata pe TVA pe servicii extracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata pe TVA pe servicii extracomunitare

Buna ziua,
Daca fac o achizitie de licenta din SUA (inteleg ca serviciul are loc acolo) pentru a produce bunuri in Romania, si sunt PFA neplatitor de TVA, dar cu numar special privitor la TVA, ce taxe trebuie sa platesc? Platesc TVA?
Ultima modificare: Marți, 26 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 23:28, 26 Martie 2024
da se plateste TVA aici 19% prin Declaratia 301 pe care sa o depuneti la ANAF. ( pe codul normal nu pe cel special )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare servicii traducere cu beneficiar in uk Teo8102 Teo8102 Buna ziua, un PFA care efectueaza traduceri pentru o companie din UK, platite in £, va emite factura in lire sau in lei? Este necesar sa mentioneze ceva ... (vezi toată discuția)
Pfa in domeniul ridesharing (bolt) anitoaiei.cosminpfa anitoaiei.cosminpfa Buna ziua, Am deschis un PFA in domeniul ridesharing (Bolt) cod CAEN 4939 - Alte transporturi terestre de calatori n.c.a. Am achizitionat semnatura ... (vezi toată discuția)
Decont tva- prest. servicii. catre pers.neimpozabile din ue adriana.r adriana.r Sunt pfa neplatitoare de tva, prestez servicii informatice, Am primit un cod tva conf. art 1531 CF pt. prestare serv. informatice catre UE. Daca am un ... (vezi toată discuția)