Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariu lunar Buna ziua. As dori sa ma interesez ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariu lunar Buna ziua. As dori sa ma interesez daca legal ...

Plata salariu lunar
Buna ziua. As dori sa ma interesez daca legal se poate face exceptie la plata salariilor din luna martie. In loc de 1 aprilie cum este mentionat in contractele de munca sa se plateasca salariul in 28 aprilie din cauza ca din 29 aprilie vine pastele maghiar si salariatii astept mai devreme salariul decat mai tarziu doar in 2 aprilie cand se termina sarbatorile. Ei mai primesc si cadou de pasti cu ocazia platii salariilor. Incalc undeva legea daca procedez ca excepie cu plata salariilor in 28 aprilie? Pontajele sunt finalizate si concedii medicale nu am.
cu stima
Samaj Imola
Daca prin "pastele maghiar" intelegeti Pastele catolic atunci ati gresit nu e in 29 aprilie ci in 31 martie, daca vreti sa platiti salariu in 29 martie nu este nici o problema mai ales daca aveti zi libera in 1 aprilie pt ca este Pastele.