Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... buna ziua stiu ca o lege prevaleaza in fata oricaror ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

buna ziua stiu ca o lege prevaleaza in fata oricaror H.G., Ordonante ...

buna ziua
stiu ca o lege prevaleaza in fata oricaror H.G., Ordonante sau Ordin intern emis de o Institutie de Stat.( respectiv prevederile dintr-o lege nu pot fi anulate de asemenea acte) Va rog sa fiu informata daca asa este
multumesc
buna ziua, Nici un act normativ , inferior legii in ordine ierarhica NU poate modifica sau anula prevederile dintr-o lege !!!
si specific ca din raspunsul primit de la casa de pensii Bucurest si de la CCPP mi s-a comunicat ca NUMAI 15% din beneficiarii legilor speciale(cum este cazul meu) vor putea avea acest bilet gratuit de tratament!!! Deci , cf. deciziilor acestor doua Institutii se limiteaza , adica vor fi "beneficiari " REFUZATI !!!! repet legea trebuie respectata intocmai si NU modificata sau restrictionata dupa niste acte normative inferioare ierarhic legii!!!!
Probabil ca nu ati citit raspunsurile mele. Va recomand sa le cititi.
buna ziua, doresc sa va comunic ca de la refuzul din partea casei de pensii bucuresti si prin Ordin al CNPP, de restrictionare, prin emiterea a celor doua acte normative ce incalca legea, i-am chemat in judecata (prin forte proprii, doar informandu-ma despre legi) si la doua saptamani de la depunerea chemarii in judecata a celor doua parate, in tribunal , mi-au dat biletul de tratament in statiune gratuit, dar nu voi renunta la proces pentru ca vreau ca toti ca mine sa beneficieze si am solicitat anularea actelor normative ilegale!!! Uneori si frica de justitie ii face(pe functionarii publici) sa respecte LEGEA!!!
Ne puteti da numarul de dosar? Suntem curiosi sa vedem pe portal solutia.