Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reiau întrebarea. Este obligatoriu să se dea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reiau întrebarea. Este obligatoriu să se dea răspuns la o ...

Reiau întrebarea.
Este obligatoriu să se dea răspuns la o întâmpinare ?
În cazul prezentat de mine nu a mai fost comunicată întâmpinarea pentru a i se da răspuns.Sau schimbat procedurile ?
Paratul are obligația de a depune întâmpinare, sub sancțiunea prevăzută de lege, în termen de 25 de zile de la comunicarea cererii de chemare în judecată.

Potrivit art. 201 alin.2 Cod procedură civilă, reclamantul poate depune răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicarea întâmpinării.

Nedepunerea întâmpinării în termenul prevăzut de lege atrage decăderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe și de a invoca excepții, în afara celor de ordine publică, dacă legea nu prevede altfel.
Cornel Vasile, Consilier juridic
S-a fixat termen de judecata in data de 22/03, pentru 13/05, fara sa se comunice reclamantului intampinarea pentru a formula un raspuns.Este obligatorie comunicarea intampinarii reclamantului in vederea formularii unui raspuns ??
Da, este obligatorie comunicarea întâmpinării reclamantului.

NCPC
Articolul 201
Fixarea primului termen de judecată

(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care poate depune răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Pârâtul va lua cunoștință de răspunsul la întâmpinare de la dosarul cauzei.
Cristina_Ana, utilizator
S- depus intampinarea ? Ati verificat?
Acum totul este in regula.
Eu stiam ca termenul de judecata se fixeaza dupa depunerea raspunsului la intampinare.
A venit si intampinarea dupa 10 zile de cand s-a fixat termenul de judecata.
Multumesc.