Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara aș dori mă ajutați și pe mine cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara aș dori mă ajutați și pe mine cu o informație. ...

Bună seara aș dori mă ajutați și pe mine cu o informație. Eu am o fetița crescută de mine de la 1 am jumate, iar acum peste câteva luni împlinește 18 ani , însă fata are un copil de 1 și 2 luni nu s-a mai putut trăi cu băiatul acela, și de aproape 2 ani este în grija mea și a soției mele. Iar fetița cea mică este pe numele minorei și trecută pe certificatul copilului fără tată cu linie.acum întrebarea mea este se poate fata mea de 17 ani să i trec pe numele meu? Atunci când face 18. Și după aceea cea mic la fel pe. Numele meu. Vă mulțumesc aștept răspuns
Ce intrebati suna foarte aiurea fiindca ar rezulta ca ati facut incest cu fica, cel putin din acte ar rezulta acest lucru. Pentru ca prin absurd, daca ati putea sa-l recunoasteti, ati fi trecut in certificat ca tata biologic al copilului ficei dvs. Legal ar fi sa-l infiati, si asa i-ati deveni parinte adoptiv si v-ar purta numele. Dar mai greu se aproba infierea daca nu sunteti casatorit legitim, insa va puteti interesa la Protectia Copilului - DGASPC.
Dapix, utilizator
Vă Mulțumesc pentru informația acordată