Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Concluzii scrise
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Concluzii scrise

Ma judec cu o primarie. Astazi a fost un termen. Judecatorul a decis ca in doua saptamani sa dea o hotarare. In sedinta de astazi a luat niste hotarari care ridica niste semne de intrebare. Dar sa o luam pe rand.

1. Reclamantii au dreptul la concluzii scrise sau sunt obligati sa le formuleze? Am inteles ca prin concluzii scrise reclamantii formuleaza pretentiile Avocatul n-a reusit sa ma lamureasca daca sunt obligati sau nu. In cererea de
introducere a actiunii primaria spune ce vrea si poate ca pentru instanta e suficient in cazul in care nu se revine cu concluzii scrise. Art 383 din NCPC nu spune ca e obligatoriu, dar la punctul urmator mentioneaza ca eu pot formula
concluzii scrise dupa ce le primesc pe cele ale reclamantului. Deci, daca reclamantul nu depune concluzii scrise,
eu raman cu buza umflata. Sau daca ele nu ajung la mine in timp suficient de reactie iar sunt pe dinafara.

2. Poate ma credeti tampit, dar am impresia ca toata lumea e impotriva
Va dau un exemplu de astazi. Sunt mai multe, dar astept incheierea de sedinta ca sa nu vorbesc aiurea.
Poate ca eu n-am inteles eu. Dar nici avocatul? In orice caz astept sa vad ce scrie in incheiere
Exemplu: In sedinta trecuta am depus la instanta un document. Incheierea de sedinta mentioneaza ca
reclamantul a primit documentul si ca cere un nou termen pentru a citi si formula observatii. Era un documen vital.
Astazi, reclamantul a motivat ca nu a putut formula observatii pentru ca nu a primit acel document. In adevar,
in dosar s-au regasit toate copiile documentului depuse de mine (prin arhiva, cu numar). Judecatorul a dispus ca
acel document sa nu mai fie luat in seama. Ce valoare are mentiunea din incheiere ca reclamantul a primit documentul?
Nu vreau sa ma duc prea departe cu gandul, dar ce vina am eu ca ori instanta doar a scris, dar nu l-a dat efectiv sau
ca reclamantul a plecat fara sa-l ia? E cusuta cu ata alba. Pai reclamantul n-a fost interesat sa citeasca incheierea ca
sa stie ce si cum? Si nu s-a sesizat ca n-a primit ce scrie ca a primit? Vorba lui Moromete, "da-o in ududoi".
Si nici avocatul meu n-a reactionat ca a zis ca a ramas perplex. Hai sa zic ca-l cred Eu perplex, el la fel.

3. Acuma, daca primesc concluzii scrise, pot contesta ignorarea acelui document? Dar daca nu primesc concluziile,
raman cu buza umflata. In orice, caz, lucratura pare frumoasa si plina de bun gust

Multumiri anticipate pentru raspuns si atentia acordata.
interval, utilizator
Va sunt recunoscator inca o data.
Dialogul cu Dvs este foarte limpede si folositor
Am observat ca Dl avocat nu a solicitat cheltuieli de judecata
Poate fi facuta solicitarea odata cu depunerea concluziilor scrise?

Va multumesc pentru timpul acordat
interval, utilizator
Maine se face o saptamana de cand am avut ultima infatisare
Tot nu sunt lamurit ce s-a intamplat in caul documentului anulat
Speram sa aflu mai multe din incheierea de sedinta, dar nu apare inca pe portal
Exista stipulat un termen limita pentru redactarea si publicarea incheierii de sedinta?
Nu de alta, dar vine urmatorul termen si nu se stie ce s-a intamplat
Înțeleg că aveți un avocat. N-ar fi mai potrivit să discutați cu el? Că el a avut urechile în sală... Eu am ceva zaț in ceașca de cafea si-o mirare.
Cum adică anulat!? De ce!? Pentru motivul că (iertați exprimarea improprie, dar sugestivă) "l-o durut la bașcheți" pe adversar să citească documentul, știind că e în dosar? Eu nu cunosc asemenea motiv de anulare.
Pe portal nu apare nicio încheiere. Iar dacă vă referiți la dosarul electronic, s-ar putea să o vedeți deodată cu hotărârea.
Raportați-vă la acel document ca la orice alt înscris depus ca probă în dosar.
Și discutați cu avocatul dvs. să depuneți concluziile alea în timp util (nu in ziua amânării de pronunțare). Că, dacă așteptați să le "puneți floricele," dar instanța nu mai apucă să le citească, devine inutil sa le mai scrieți.
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns.

Am un avocat, cu care discut, dar nu intotdeauna plec lamurit
Adica vreau si eu sa inteleg ce si de ce se intampla
De ce, de exemplu, intampinarea nu a fost luata in consideratie?
(de ce a fost anulata, cum m-am exprimat eu ca un necunoscator)
Si de ce abia acum si nu atunci cand a fost depusa mai tarziu decat trebuia (daca a fost asa)?
Tot citind prin NCPC deduc si ca cererea reconventionala a picat.
Dl avocat spune ca a ramas perplex, n-are nicio explicatie,
Intr-o incheiere anterioara este mentionat ca reclamantele au primit intampinarea si reconventionala
Intr-o ultima sedinta reclamantele au motivat ca de fapt n-au primit
Judecatorul nu le-a atras atentia ca au primit documentul in conformitate cu mentiunea
din incheiere. Ceva in genul "N-ati primit? Luati acuma!"
Acesta a fost momentul care pe mine m-a scos din rationament. A urmat contestarea
formulata de reclamante si hotararea judecatorului de anulare.
Pentru mine a fost un moment de zapaceala pe care nici acum nu-l pot reconstitui.
N-am inteles prea bine daca decizia privind intampinarea are vreo legatura cu
motivatia reclamantelor ca n-au primit-o. N-ar trebui. Importanta este data la care a
fost depusa la dosar. Ori nepredarea invocata (desi mentionata clar in incheiere ca s-a facut)
duce la scurgerea timpului si iesirea din termen? Si daca n-a fost predata ce vina am eu?
Incheierea nu apare la dosar (pe portal) ca sa vedem Avocatul are aceleasi nedumeriri
sau poate isi da seama ca a gresit si se jeneaza sa-mi spuna.
Daca ar aparea incheierea, poate ca m-as putea lamuri. Asa misterul se adanceste si incep sa cred
ca toata lumea este impotriva.
Vad ca avocatul se aduna greu in jurul subiectului (are si o varsta). Am reusit sa formulam
si sa depunem concluziile cu 7 zile inaintea termenului. Am adaugat si cerere de aprobare a
cheltuielilor - avocatul zicea ca este in regula, sper sa aiba dreptate

Nu va suparati daca fabulatiile mele va plictisesc. De la Dvs am inteles mai mult zilelea acestea
decat din alte parti. Daca am ignorat niste protocoale, va rog sa ma iertati

Oricum, justitia asta devine din ce in ce mai complicata, incat ca si in medicina, devine din ce in mai necesara
o a doua opinie. Diferenta este ca medicii accepta acest lucru, pe cand avocatii inca mai au ezitari
Eu ce sa fac? Intreb si colo, si colo Ma multumesc cu cat vrea fiecare sa ma lumineze
interval, utilizator
Cererea Primariei a fost respinsa ca neintemeiata
Deocamdata pe portal nu a aparut si motivarea, dar o astept azi-maine ca sa ma lamuresc
Multe multumiri pentru sfaturi si ajutor