Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Pentru demolarea si reconstruirea unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Pentru demolarea si reconstruirea unui balcon la parterul ...

Buna ziua!
Pentru demolarea si reconstruirea unui balcon la parterul blocului mai este necesar acordul a 2/3 din proprietarii blocului sau se poate lua doar acordul Asociatiei de proprietari? Imi puteti spune si ce articol/lege prevede acest lucru?
Va multumesc.

De fapt care este scopul demolării și reconstruirii balconului de la parter ?
Trebuie să țineți cont că un balcon conține atât elemente de proprietate individuală cât și elemente de proprietate comună.

Legea nr. 196/2018:

Art. 37 alin. 5
„Orice modificare a proprietății individuale care necesită emiterea unei autorizații de construire/desființare, în conformitate cu legislația în vigoare, se aduce la cunoștința asociației pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică a construcției, prin depunerea în copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor și a planurilor din proiectul tehnic”.

Art. 39
„Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părți sau elemente de construcție ale condominiului, precum și amplasarea de mijloace publicitare pe fațada și/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereți, scări interioare și altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociației de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectați și pe baza autorizației de construire, cu respectarea legislației în vigoare”.

Art. 41
„Anterior modificărilor constructive în cadrul proprietăților individuale, proprietarii obțin avizele și autorizațiile așa cum sunt reglementate de legislația în vigoare și au obligația să nu pună în pericol integritatea structurală a condominiului sau a altor proprietăți individuale, precum și sănătatea populației, conform legislației în vigoare”.

Consultați și Legea 50/1991, actualizata 2024, privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, Republicata.

ClaraE a scris:

Buna ziua!
Pentru demolarea si reconstruirea unui balcon la parterul blocului mai este necesar acordul a 2/3 din proprietarii blocului sau se poate lua doar acordul Asociatiei de proprietari? Imi puteti spune si ce articol/lege prevede acest lucru?
Va multumesc.

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Este vorba de un balcon construit in anul 1980 de catre fostul proprietar, fara forme legale, care s-a degradat foarte mult si doresc sa-l reconstruiesc si sa-l inchid cu termopan. Am intrat in legalitate cu terenul pe care este construit actualul balcon, am obtinut certificatul de urbanism, dar spre surprinderea mea am nevoie de un acord a 2/3 din proprietari. Mentionez ca balconul o sa fie anexa la locuinta, fara o alta utilizare.
Baza legală pentru solicitarea acordului a 2/3 dintre proprietarii membri ai asociației este art. 39 de mai sus.

ClaraE a scris:

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Este vorba de un balcon construit in anul 1980 de catre fostul proprietar, fara forme legale, care s-a degradat foarte mult si doresc sa-l reconstruiesc si sa-l inchid cu termopan. Am intrat in legalitate cu terenul pe care este construit actualul balcon, am obtinut certificatul de urbanism, dar spre surprinderea mea am nevoie de un acord a 2/3 din proprietari. Mentionez ca balconul o sa fie anexa la locuinta, fara o alta utilizare.

robert1958, utilizator