Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acces asociat la bilanțul și balantele firmei?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acces asociat la bilanțul și balantele firmei?

Buna ziua, in cazul in care un asociat are peste 25% dintr-un srl si administratorul are restul cum ar putea asociatul sa obtina bilantul si balanta in cazul in care administratorul nu doreste sa le dezvaluie si nu le-a prezentat niciodata.
george-neagu, moderator
Pt ca un bilant anual sa poata fi depus la ANAF trebuie mai intai sa fie aprobat de AGA. Deci fara convocarea AGA de catre administrator si aprobarea bilantului de catre AGA, acesta nu putea fi depus la ANAF. Mai jos aveti extrase din Legea 30/1990. Totodata puteti si d-voastra convoca AGA aratand scopul, care poate fi si prezentarea situatiei financiare anuale (bilant). Probabil ca ar trebui sa luati legatura cu un avocat daca s-a ajuns in aceata situatie.

Art. 194. -
(1) Adunarea generală a asociaţilor are următoarele obligaţii principale:

a) să aprobe situaţia financiară anuală şi să stabilească repartizarea profitului net;

Art. 195. -
(1) Administratorii sunt obligaţi să convoace adunarea asociaţilor la sediul social, cel puţin o dată pe an sau de câte ori este necesar.

(2) Un asociat sau un număr de asociaţi, ce reprezintă cel puţin o pătrime din capitalul social, va putea cere convocarea adunării generale, arătând scopul acestei convocări.

Art. 275. -
(1) Se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an ori cu amendă administratorul, directorul general, directorul, membrul consiliului de supraveghere sau al directoratului care:

b) nu convoacă adunarea generală în cazurile prevăzute de lege sau încalcă dispoziţiile art. 193 alin. (2);
Ioan Petru Butariu, Contabil