Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sotul meu are o matusa (tata lui a fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sotul meu are o matusa (tata lui a fost frate cu sotul ...

Buna ziua,sotul meu are o matusa(tata lui a fost frate cu sotul ei-ambii decedati) care are 87 ani. Dupa moartea sotului,acu-s vreo 20 ani,ea a facut succesiunea si toate rudele din partea lui au renuntat la mostenire in favoarea ei.In urma cu vreo zece ani ne-a propus mie si sotului meu sa o ingrijim impreuna cu alta familie si sa-i dam fiecare cate 1000 lei pe luna si dupa moartea ei sa impartim casa care acum valoreaza vreo 40000 e.Noi nu ne-am permis sa platim aceasta suma lunar si nici nu ne trebuie casa asa ca a ramas totul in ''coada de peste''.Sotul meu o ajuta cu ce il solicita:cumparaturi,medic,plati facturi etc.Intrebare: daca ''pleaca''cine o mosteneste avand in vedere ca are un verisor in Ungaria? Ar trebui sa-i cerem nr. de tel al acestuia sa-l putem anunta? ca ea nu discuta despre asta iar noua nu ne vine sa o intrebam" ce facem cand mori?" Multumesc.
Varul,daca nu e f îndepărtat, mosteneste.
Poate ar trebui sa o intrebati poate va lasa un testament. Poate nu vrea sa o moștenească acela.
gi-jane2, moderator
Zisa "mătușă" nu este rudă cu soțul dvs. Rudă i-a fost unchiul (fratele tatălui). Dar soția unchiului nu îi este rudă (ei sunt afini, nu rude).
Fără un testament, soțul dvs. nu o moștenește pe zisa "mătusa" /soția unchiului, pentru că ei nu sunt rude. Soțul dvs. poate fi moștenitor testamentar (legatar) dar nu moștenitor legal.
Iar acel verișor o va moșteni, legal, doar dacă ei sunt cu adevărat veri și mai sunt și veri primari, pe deasupra. Altfel, moștenește comuna, orașul...(sau ce o fi pe acolo).
Chiar ar trebui să discutați.
romascanu, moderator
Faceti contract de intretinere in schimbul imobilului sau... considerati ca faceti tot ce faceti pentru ea asa ca un lucru bun fara sa asteptati nimic in schimb... pentru ca daca nu faceti nici un act, veti ramane doar cu efortul depus, cu stres, cu bani cheltuiti si... nici un "multumesc" de la altii...
Vorbesc din experienta...