Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Lichidatorii fantomelor si smecherii de ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Lichidatorii fantomelor si smecherii de miliarde-cf.Legii 85/2006

Lichidatorii fantomelor si smecherii de miliarde

Orice s-ar spune, meseria de lichidator al firmelor declarate in insolventa este cea mai banoasa activitate.
Cu toate acestea, lichidatorii au toate motivele sa fie suparati pe sistem, pe legislatie, pe interesele unor institutii care merg pana la nivel central.
In vreme ce lichidatorii din judete mai mici sunt determinati sa alerge dupa cai verzi pe pereti albastri, adica dupa firme fantoma, lichidatorilor din alte judete li se ofera pe tava blatul lichidarilor de miliarde de lei.
In vreme ce "fraierii" de creditori primesc faramiturile de la festinul lichidarilor, protejatii unor grupuri de interese primesc contractele banoase.
Timp de multi ani, multi lichidatori erau neautorizati.
Prin urmare, o analiza atenta ar reliefa cate societati au fost lichidate ilegal.
Acum, numarul acestor specialisti s-a redus.Oare de ce ????
Remuneratie pentru hartie si pix
Meseria de lichidator incepe sa fie din ce in ce mai cautata si totusi…..multi resping ca sa fie lichidatori -acum-
Cu exceptia celor care au fost preluate spre lichidare de catre lichidatorul…x… si inca nu s-au finalizat, "Cu mai multi ani in urma, in orasul…y…. erau 139 de lichidatori.
Apoi…s-au dat niste examene care nu au convenit unora –cica- a fost o magarie.
Cei care au dat examenul pana la urma, astazi sunt asociati si din totalul lor au ramas cam jumatate.
De fapt, tot atatia au ramas, dar s-au cuplat cate doi… trei.
Asta era acum vreo patru ani.
Legislatia in acest domeniu se schimba in fiecare zi.
Nu exista comision de pana la zece procente din valoarea bunurilor valorificate prin lichidare.
Judecatorul sindic este cel care dispune.
Judecatorul dispune o suma de bani ca remuneratie pentru lichidator.
Se propune o cota din valoarea bunurilor…..
De exemplu :- daca exista o firma care este clar ca nu are de unde plati, judecatorul stabileste pentru lichidator o anumita cota……. Sa-i iasa macar de pix si de hartie. Nu exista un procent fix. Exista societati unde lichidatorul este nevoit sa munceasca degeaba.
A se vedea situatia de la firme mari, unde lichidatorul s-a retras"-Oare de ce ?????.

Fericiti sunt doar lichidatorii fortosi

La un interviu cu un avocat …local….acesta, sustine ca, actualmente, nu mai sunt lichidatori neautorizati.
In schimb, au aparut divergente si faultari in careu intre membrii breslei din orasele mai mici si cei din alte judete mari. Opinia generala ar fi cam asa :
-"Au existat neantelegeri mereu….pana cand a aparut ordonanta care reglementa activitatea.
Acum sunt alte probleme.
Legile sunt facute cu interes, ma rog, ca la romani.
Acum au navalit peste noi lichidatorii astia de prin …z…w…k…
Din pacate, asta este intelegerea noastra, ca lichidatorii din judetul…x…nu se pot duce nicaieri, in timp ce altii … sunt primiti cu bratele deschise.
Si, se pare, primesc si onorarii gheboase.
Am pus problema asta si la nivel de conducere a finantelor, dar a ramas asa….-statuta…ca orice alta propunere.
Din putinul asta al nostru-aprecia un lichidator-, in loc sa ramana in judet, se duce catre alte judete.
Legile au fost facute de asa maniera incat nu interzic aceste aspecte, chiar daca falimentele sunt instrumentate pe principiul teritorialitatii.
Macar daca ar fi in mod echitabil.
Adica, cei din alte judete sa vina si la firmele fantoma.
Din pacate, firmele-fantome- sunt pentru fraierii din loc….x…., iar societatile cu portofolii, cu patrimoniu sunt date altora", avand in vedere faptul ca niciodata nu a existat un procent stabilit prin lege ca remuneratie pentru un lichidator.
-"La inceput era la latitudinea judecatorului sindic. »-afirma lichidatorul…X…
Acum, retributia este fixata de catre creditorii majori ai firmelor aflate in lichidare.
Cei care sunt fortosi au un anumit sprijin, primesc pana la 15%.
Si daca creditorii spun da, cine se poate opune?
Acum, este o situatie anormala care tine de legislatie.
Creditorii fixeaza retributia, creditorii isi aleg lichidatorul si lichidatorul trebuie sa controleze creantele creditorilor.
Este o chestie de rasul curcilor.
Adica, din moment ce unul ma primeste pe mine lichidator si imi stabileste si o retributie, eu cum sa ii mai controlez lui creantele, cum sa-i spun du-te mai incolo?
Este o chestie jenanta.
Toate normele astea juridice sunt facute de la Bucuresti, cu interese clare.

Sunt multi in situatia de faliti, dar au functii prin Parlament sau nu stiu pe unde...
Interese sunt la nivel institutional, pentru ca cine are cele mai multe creante?
Statul si bancile.
Cine are priza la cele doua categorii sigur ca poate sa castige frumos.
Din pacate, nu este situatia pentru o anumita zona din Romania…..
« Suntem prea mici pentru interese foarte mari »-spun lichidatorii cei mici si neajutorati…(saracii…)"

Interese la nivel national pe seama muribunzilor economici

Daca in judet nu mai sunt lichidatori neautorizati, avocatul …Z…a semnalat un alt fenomen.
Potrivit acestuia, exista cateva societati din afara localitatilor urbane-mici-, lichidatori persoane juridice, care sunt reprezentate la anumite instante de tot felul de consilieri juridici.
- "Astia fac treaba si aia vin numai cu numele firmei din spate. »
- - Nu vine ala din localitatea…Y… sa stea aici si sa faca aici o lichidare.
- Gaseste aici un pamantean pe care-l plateste.
- -Haideti sa ne gandim si altfel.
- - Daca vrei sa faci o inmormantare, cum o faci mai ieftin? …..Luand unul de aici sau unul de la …Z… care are cheltuieli mai mari?".
Concluzia este simpla :
- toate societatile din alte judete, atunci cand lichideaza o firma fantoma, primesc 2.000 de lei, iar cand fantomele sunt date spre lichidare "fraierilor" din localitatea…x….. remuneratia lor este de 500 de lei sau 1.000 de lei.
- - "Asta este si din cauza legiuitorului, care nu a vrut sa stipuleze niciodata clar cat i se cuvine unui Lichidator sarman….care face o lichidare.
- Totdeauna s-a ocolit chestia asta.
- Pentru ca exista interese la nivel national si totul sa ramana in ceata.
- Adica, orice suma s-ar da, este acoperita in lipsa unor norme"…afirma un presedinte al unei filiale judetene a Uniunii Nationale a Practicienilor in Reorganizare si Lichidare (UNPRL).
- Desi are aceasta calitate,domnia sa,a explicat ca nu are nicio putere sa schimbe situatia.

Ce parere aveti ?

cu stima si consideratie,
rodica_post
Stimata doamna rodica_post, cele doua acte - legea 85/2006 cat si OUG 86/2006 - sunt propuse de cine de ... seful sefilor care este asociat coordonator la [EDITAT].
Sunt pertinente toate observatiile mentionate in postarea dumneavoastra si principiul teritorialitatii se aplica debitorilor, modalitatea in care ajung cei mai cei dintre lichidatori sa primeasca doar dosare grase cu onorarii de 3000 lei /luna si procent din lichidarea bunurilor de 10-15% sunt ale oamenilor care s-au descurcat pe toate planurile.
Faptul ca un adm/lich judiciar desemnat de jud sindic in functie de ofertele depuse la dosar este schimbat cu un alt lichidator de renume pt ca este propus si votat de creditori ..... conduce la concluzia ca poate fi influentat in luarea oricarei decizii de acei creditori care au hotarat schimbarea.

E adevarat ca o parte din micii lichidatori sunt si fff nepregatiti, ca practica dupa ureche si nici onorariul nu e prea mare dar nu am vazut in ultimii doi ani onorariu pt intreaga procedura sub 1500 lei.

Interese au existat si vor exista intotdeauna la toate nivelele din pacate pentru noi.

Parerea mea e ca toate legile si ordonantele si .....orice act normativ - deci toate se dau dupa interese.

Cu aceeasi stima si consideratie,
lenia
ContSters20980, utilizator
As mai adauga si eu o neregularitate a Legii 85 (insolventa) si anume faprul ca administratorul dupa ce esueaza in reorganizare poate fi numit lichidatorul firmei debitoare.
Atunci, ne intrebam, cine mai are interes in reorganizare?