Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul poate schimba locul postul in care lucrezi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul poate schimba locul postul in care lucrezi fără ...

Angajatorul poate schimba locul postul in care lucrezi fără acordul tau ?? Sau în ce condiții ți se poate schimba locul și programul muncii?
1. Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor. Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de legislatia muncii.

2. Potrivit art.48 C.mun., angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
Daca se schimba locul de munca, lucratorul trebuie examinat medical de catre medicul specialist de medicina muncii pentru a se emite fisa de aptitudine a lucratorului conform riscurilor profesionale existente la noul loc de munca.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare mentioeaza:
-art. 15 Examenul medical la angajarea în muncă se efectuează pentru:
a) lucrătorii care urmează a fi angajaţi cu contract individual de muncă pe perioadă determinată sau nedeterminată;
b) lucrătorii care îşi schimbă locul de muncă sau sunt detaşaţi în alte locuri de muncă ori alte activităţi;
c) lucrătorii care îşi schimbă meseria.
Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator si prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.

Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului. Astfel, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.