Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Un ...

Buna ziua!Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Un avocat imi spune ceva ,alt avocat altceva.L.am dat in judecata pe fostul sot pentru marirea pensiei alimentare pentru cei doi copii.Intre timp baiatului cel mare care are 17 ani jumatate i s.a facut contract la o echipa de fotbal unde este platit.Afecteaza intr.un fel pensia alimentara?Ar putea instanta sa decida ca el sa nu mai primeasca pensie daca fostul sot aduce dovada ca baiatul are un venit chiar daca este la liceu inca?Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Banuiesc ca instanta nu va admite majorarea dar nici nu va admite sa inceteze pana la 18 ani... posibil sa admita micsorarea, daca debitorul arata ca copilul se poate intretina singur si propune sa se micsoreze la o suma fixa 100-200 lei, adica nu cere sa inceteze obligatia da' sa fie redusa dupa nevoi.

Daca copilul are 18 ani la data la care instanta se va pronunta o sa fie probleme cu calitatea... se poate pronunta pe perioada de la introducerea cererii si pana la implinirea a 18 ani... dupa 18 ani copilul actioneaza in instanta.... vorbiti cu avocatul pe treaba asta, sa nu pierdeti timpul aiurea.

In situatia dvs, chiar daca n-a implinit inca 18 ani ... copilul ar putea fi cel care actioneaza in instanta ... mai degraba sa se judece ca fiind in continuarea studiilor, necesitati pentru invatatura si pregatire profesionala... actiune asemanatoare celei dupa 18 ani.

Daca mai datoreaza... depinde ce salariu are copilul, daca-i minim pe economie sau pe acolo, ar mai avea nevoie de ajutor... copilul locuieste cu unul din parinti sau e in alt judet/oras sta la club sau in chirie ... depinde ce cheltuieli are cu asigurarea celor necesare traiului cat si continuarea studiilor si pregatire profesionala.... depinde si de situatia financiara si posibilitatile debitorului.

Din postarile anterioare inteleg ca de fapt solicitati "stabilirea" pensiei in instanta pentru ca pana in prezent s-a platit conform intelegerii la notar. E o diferenta... adica nu cereti modificarea unei hotarari judecatoresti ci a unei intelegeri intre parti. Daca aveti avocat... intr-un fel sau altul e doar o formalitate sa se stabileasca in cota procentuala.
c123456, utilizator
Imi pare rau dar nu ma ajuta cu nimic daca banuiti dumneavoastra! Ma interesa un raspuns sigur.

c123456 a scris:

Banuiesc ca instanta nu va admite majorarea dar nici nu va admite sa inceteze pana la 18 ani... posibil sa admita micsorarea, daca debitorul arata ca copilul se poate intretina singur si propune sa se micsoreze la o suma fixa 100-200 lei, adica nu cere sa inceteze obligatia da' sa fie redusa dupa nevoi.

Daca copilul are 18 ani la data la care instanta se va pronunta o sa fie probleme cu calitatea... se poate pronunta pe perioada de la introducerea cererii si pana la implinirea a 18 ani... dupa 18 ani copilul actioneaza in instanta.... vorbiti cu avocatul pe treaba asta, sa nu pierdeti timpul aiurea.

In situatia dvs, chiar daca n-a implinit inca 18 ani ... copilul ar putea fi cel care actioneaza in instanta ... mai degraba sa se judece ca fiind in continuarea studiilor, necesitati pentru invatatura si pregatire profesionala... actiune asemanatoare celei dupa 18 ani.

Daca mai datoreaza... depinde ce salariu are copilul, daca-i minim pe economie sau pe acolo, ar mai avea nevoie de ajutor... copilul locuieste cu unul din parinti sau e in alt judet/oras sta la club sau in chirie ... depinde ce cheltuieli are cu asigurarea celor necesare traiului cat si continuarea studiilor si pregatire profesionala.... depinde si de situatia financiara si posibilitatile debitorului.

Din postarile anterioare inteleg ca de fapt solicitati "stabilirea" pensiei in instanta pentru ca pana in prezent s-a platit conform intelegerii la notar. E o diferenta... adica nu cereti modificarea unei hotarari judecatoresti ci a unei intelegeri intre parti. Daca aveti avocat... intr-un fel sau altul e doar o formalitate sa se stabileasca in cota procentuala.

Raspunsul "sigur" il veti gasi numai in decizia instantei.

Nu sunteti intr-o situatie in care sa fie doar da sau ba, ci sunt mai multe posibilitati sau scenarii. Decizia finala este la discretia instantei, in baza celor prezentate de ambele parti.