avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ANAF- Declaratie unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ANAF- Declaratie unica

ANAF- Declaratie unica

Buna ziua,
Am inchiriat un spatiu comercial si din acest an, am inteles urmatoarea speta.
Chiriasul plateste impozitul aferent chiriei. Mai depun eu ca si proprietar declaratia Unica?
Eu sunt angajat si CASS se retine de catre angajator.
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 17 Aprilie 2024
mbondor, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:58, 17 Aprilie 2024
Mai depuneti doar daca se depaseste plafonul de 6 salarii din chirie si doar pt CASS bifati in Declaratia unica. Daca nu aveti peste 6 salarii nu mai depuneti deloc .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Lucian 1987 Lucian 1987 Bună seara, Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Conform noilor modificări fiscale ( ordonanta 115/2023 -ordonanța \"trenulet\"), impozitul ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pentru venituri din chirii Maria Melania Maria Melania Buna seara, in anul 2021 am incasat, ca persoana fizica, venituri in valuta din chirii pentru cinci spatii inchiriate unor firme, iar valoarea cumulata a ... (vezi toată discuția)
declaratia unica pentru venitul din inchiriere ancasb ancasb Buna ziua,am un spatiu comercial inchiriat din 15 02 2023 . chiria este in valuta pana la ce data trebuie sa depun declaratia unica ? .Doresc sa mai stiu daca ... (vezi toată discuția)