Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuim intr-un duplex, 8 familii 4in unul 4 in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuim intr-un duplex, 8 familii 4in unul 4 in celalalt, nu neam ...

Locuim intr-un duplex 8familii 4in unul 4in celalalt,nu neam facut asociatie de proprietari pt ca neam inteles bine pana cand un vecin si-a cumparat o masina electrica si si-a montat o statie de incarcare pe peretele duplexului mentionez ca duplexul este din lemn,iar curentul si la tras din tabloul comun care era sa aprinda tot duplexul pt ca masina consuma foarte mult curent Vecinul nu nea anuntat de intentia lui de a monta statia de incarcare, neam trezit cu cablurile trase de-a lungul duplexului si cu riscul de a lua foc.Putem sa dam jos cablurile de pe cladire?
Bokor Sandor, utilizator
Și care e întrebarea?

Puteti sa le dati jos, fatada e proprietate comuna si trebuie un acord dat, pentru instalare, pentru acest lucru, conform codului civil.

CAPITOLUL IV
Proprietatea comună

SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 650

Atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune

(1) Părţile comune pot fi atribuite coproprietarilor în folosinţă exclusivă numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalţi coproprietari.
(2) Decizia de atribuire în folosinţă exclusivă trebuie adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi. În clădirile unde sunt constituite asociaţii de proprietari, decizia se adoptă de către adunarea generală, cu aceeaşi majoritate.

Detalii: [ link extern ]

Sau, pentru ca aveti asociatie de proprietari :
Articolul 39
Modificările constructive și utilizarea în alte scopuri a unor părți sau elemente de construcție ale condominiului, precum și amplasarea de mijloace publicitare pe fațada și/sau pe terasa/învelitoarea imobilului, suspendarea de stâlpi, pereți, scări interioare și altele asemenea se fac numai cu acordul a două treimi din proprietarii membri ai asociației de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectați și pe baza autorizației de construire, cu respectarea legislației în vigoare.
[ link extern ]

Bokor Sandor a scris:

Putem sa dam jos cablurile de pe cladire?

latka, utilizator