Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună seara, Vin și eu cu un subiect mai complex. Am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună seara, Vin și eu cu un subiect mai complex. Am un băiat ...

Bună seara,

Vin și eu cu un subiect mai complex. Am un băiat în vârstă de 24 ani, muncește.. de câteva luni vorbește cu o fata pe internet (asa cred) care nu s au văzut niciodată fizic, nici pe video măcar.. doar mesaje. După ceva timp fata respectiva a început sa se plângă de niște probleme de sănătate și bineînțeles băiatul meu atasandu-se de ea, a ajutat-o cu o suma de bani. Acea suma de bani a fost din împrumuturi de la bănci online (ifn uri) și acum are probleme el. Am citit toată conversația lui cu ea, am nr ei, adevărul este ca nu l-a obligat sa facă împrumuturi, nu i-a cerut împrumut, nimic..totul a venit din partea băiatului meu, însă ea l-a învățat ce și cum sa facă și la ce firme, l-a încurajat.

Vreau sa va întreb sincer: ați mai trecut prin situație de genul ? Dacă acea fata defapt este un cont fals de băiat care a încercat doar sa îl păcălească pe băiatul meu și sa ceara bani ? Am pana și tranzacțiile de la banca cum i-a trimis pe contul ei/lui bancar sumele de bani.

Dacă ma duc la politie cu pozele cu conversația lor, oare am șanse sa se facă o ancheta și sa se afle dacă e cont fals sau nu ? Sunt dovezile destul de plauzibile (doar o conversație pe wapp) cât sa verifice contul bancar al cui e s.a.m.d sa se demonstreze daca e cont fals sau real și se poate pedepsi cumva ?

Mulțumesc.
Buna ziua
atata timp cat persoana respectiva nu i-a solicitat niciun ban ba mai mult fiul dumneavoastra a specificat ca banii reprezinta un cadou din partea lui, nu prea mai aveti ce face. Banii fiind specificati ca fiind cadou rezulta ca nu i-au fost solicitati ci ca i-a dat pentru ca asa a vrut, acesta fiind un act voluntar unilateral. Nu prea aveti ce sa reclamati. Daca ati putea sa demonstrati ca au fost cadouri de logodna, atunci va puteti prevala de prevederile legale referitoare la returnarea cadourilor de logodna la ruperea logodnei.
Potrivit art. 244 CP, "(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Nu, nu e vorba de niciun cadou..

Pur si simplu a facut niste imprumuturi.. acel cont fals nu i-a cerut niciun ban, adica nu am vazut nicaieri sa spuna ”am nevoie de 1000 lei, te rog ajuta-ma” , am vazut doar ”cat ai nevoie ? te ajut eu cadou sa te faci bine” .. dar mentionez ca acela este un cont fals, sigur e un baiat in spatele acelui cont cu nume de fata.. in schimb persoana respectiva era la curent cu ifn-urile si ii dadea indicatii pe ce site sa faca, unde sa apese, etc.. chiar ea a facut, avand poza cu buletinul baiatului meu.. el fiind la munca, i-a trimis poze cu buletinul lui/ei si a rugat sa faca.. pe urma el doar sa accepte de pe telefon sau sa semneze online imprumutul.

Unlimit a scris:

Buna ziua
atata timp cat persoana respectiva nu i-a solicitat niciun ban ba mai mult fiul dumneavoastra a specificat ca banii reprezinta un cadou din partea lui, nu prea mai aveti ce face. Banii fiind specificati ca fiind cadou rezulta ca nu i-au fost solicitati ci ca i-a dat pentru ca asa a vrut, acesta fiind un act voluntar unilateral. Nu prea aveti ce sa reclamati. Daca ati putea sa demonstrati ca au fost cadouri de logodna, atunci va puteti prevala de prevederile legale referitoare la returnarea cadourilor de logodna la ruperea logodnei.
Potrivit art. 244 CP, "(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Numele real de băiat sau fata, este numele pe care a trimis banii în cont.
Normal ca este înșelăciune, chiar dacă nu l-a obligat sa trimită banii. Sigur sunt și alte persoane pacalite la fel. Solicitați politiei în plângere și verificarea contului, câte persoane au mai "donat" bani. Astfel vor da și alții declarații și se va contura înșelătoria.
NU VA LASATI! Succes!
Si inca o intrebare va mai adresez daca va rog si stie cineva. Din noul cod penal, aceasta inselatorie se incadreaza la alin 1 sau 2 ? 1 fiind forma simpla, 2 fiind forma agravanta si continuata. Din ce am inteles la alin 2 trebuie sa se prezinte ca o forma de institutie legala, dar fara sa fie reprezentat de aceasta.. sau sa se prezinte un organ de ordine publica legala.. asta nu a fost. Pur si simplu cred ca e un baiat ce s-a dat fata si in timp de 3 4 luni a inventat anumite povesti pentru a obtine bani.

La care se incadreaza ?
Daca ar fi sa se incadreze undeva , o încadrează procurorul dupa cercetarea penala.

Ciudata coincidenta
www.avocatnet.ro/forum/discu...
gi-jane2, moderator