Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca stau in chirie, am dreptul sa primesc oaspeti? ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca stau in chirie, am dreptul sa primesc oaspeti? precizez ...

Daca stau in chirie, am dreptul sa primesc oaspeti? precizez ca suntem 2 fete trecute pe contract, administratora blocului ne-a spus ca avem voie sa primim oaspeti dar nu sa ramana peste noapte. Va rog sa mi dati si o lege/reglemetare daca se poate pentru a imi raspunde la intrebare
Nu exista o astfel de prevedere, legata de 1 noapte, ci doar aceea trecuta in legea 196/2018 ca persoanele care locuiesc (dorm peste noapte) cel putin 15 zile intr-o luna, trebuie declarate, pentru a fi considerate la numar de persoane pentru calculul cheltuielilor ce se impart pe numar de persoane.
Articolul 82
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.