Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere bonuri in urma demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere bonuri in urma demisiei

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie cat mai repede posibil.
In urma cu cateva saptamani mama mea si-a dat demisia de la locul de munca si a plecat apoi in strainatate. Mentionez ca lichidarea si-a facut-o in ziua 15 ianuarie asadar are de primit in jur de 10 bonuri. Aceste tichete de masa se acorda pentru luna ianuarie, asta inseamna ca in data de 5 februarie, ar trebui sa le primeasca. Ea inainte sa plece a transmis sefei sale ca le va ridica fiica ei, adica eu. Aceasta doamna i-a raspuns ca cei din conducere nu vor fi de acord. Daca ea nu vine, mie nu mi le vor da. Este legal acest lucru?
Tot in ziua in care si-a dat demisia, mama mea a dus si o procura, cu semnaturile noastre. Nu stiu daca este valabila pt ca nu am facut-o la un notar.
Oricum, as vrea sa stiu daca aceste tichete vor ramane definitiv la fostul loc de munca al mamei mele.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Conform Codului Muncii, drepturile salariale se acorda direct salariatului sau persoanei imputernicite de acesta. Avand in vedere faptul ca este vorba de 2 persoane fizice, imputernicirea se face la notar, in forma autentica. Termenul pana la care se pot cere in instanta drepturile salariale restante este de 3 ani!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Este posibil ca la intoarcere, mama mea sa ridice tichetele de masa in cazul in care nu mi le vor da mie? Ea va reveni in tara in luna mai.
Da, cand se va intoarce in tara sa mearga la societatea respectiva si sa isi revendice drepturile.
O singura completare, tichetele de masa sunt drepturi sociale, altceva decat salariul, daca nu exista demisia si mama dvs. era in concediu medical si nu se putea deplasa la servici, vi le dadea si dvs.
Va multumesc pentru raspunsul dvs.!
Voi merge in data de 5 februarie la fostul loc de munca al mamei si voi afla care va fi raspunsul conducerii.

Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile date!

Noapte buna!