Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine asigura acces la nivel pentru case construite pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine asigura acces la nivel pentru case construite pe drum public?

Buna,
In cazul de drum public care se modernizeaza, iar pe drumul acela sunt deja case locuite, firma care face drumul trebuie sa asigure acces la case, sau casele trebuie sa isi faca cale de acces noua?
Atat cale de acces pietonal, cat si cale de acces la drum cu masina, din parcarea privata a casei.
Drumul era pietruit pana acum, dar se pune asfalt si bordura.
Daca peste drumul actual se toarna 5cm de asfalt, nu voi mai putea avea acces la casa, firma zice ca ea nu ar fi obligata sa sape in drum, sa fie la acelasi nivel dupa asfaltare.
flevi, utilizator
Firma care modernizeaza se ocupă de spațiul public, fiecare proprietar în parte de imobilul lui