Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen solutionare contestatie la AJPIS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen solutionare contestatie la AJPIS

Am primit o decizie de suspendare a platii indemnizatiei de crestere a copilului.. Urmeaza sa depun contestatie la AJPIS.
Intrebarile sunt:
1. Care este termenul de solutionare a contestatiei la decizia AJPIS?
2. Se poate sari peste acest pas si contesta direct in instanta?
1. Nimeni nu pate stie exact care este termneul de solutionare a contestatiei de catre ANPIS/ANPIS.

2. In conformitate cu prevederile art.7 din Legea nr.554/2004, înainte să va adresati instanţei de judecată, apreciind că Decizia atacată are natura juridică a unui act administrativ, fiind emisă de o autoritate publică, pe cale de consecinţă , mai intai trebuie să va adresati AJPIS pentru anularea deciziei înaintea instanţei de judecată.
Nu sunt familiarizat atat de bine cu limbajul juridic. Rectific: Care este termenul legal in care AJPIS trebuie sa solutioneze o contestație?

Cornel Vasile a scris:

1. Nimeni nu pate stie exact care este termneul de solutionare a contestatiei de catre ANPIS/ANPIS.

2. In conformitate cu prevederile art.7 din Legea nr.554/2004, înainte să va adresati instanţei de judecată, apreciind că Decizia atacată are natura juridică a unui act administrativ, fiind emisă de o autoritate publică, pe cale de consecinţă , mai intai trebuie să va adresati AJPIS pentru anularea deciziei înaintea instanţei de judecată.

Nimeni nu poate stie exact care este termenul de solutionare a contestatiei de catre ANPIS/ANPIS.

Legea nu mentioneaza un anumit termen de solutionare .