avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen solutionare contestatie la AJPIS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen solutionare contestatie la AJPIS

Am primit o decizie de suspendare a platii indemnizatiei de crestere a copilului.. Urmeaza sa depun contestatie la AJPIS.
Intrebarile sunt:
1. Care este termenul de solutionare a contestatiei la decizia AJPIS?
2. Se poate sari peste acest pas si contesta direct in instanta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:40, 29 Aprilie 2024
1. Nimeni nu pate stie exact care este termneul de solutionare a contestatiei de catre ANPIS/ANPIS.

2. In conformitate cu prevederile art.7 din Legea nr.554/2004, înainte să va adresati instanţei de judecată, apreciind că Decizia atacată are natura juridică a unui act administrativ, fiind emisă de o autoritate publică, pe cale de consecinţă , mai intai trebuie să va adresati AJPIS pentru anularea deciziei înaintea instanţei de judecată.
Nu sunt familiarizat atat de bine cu limbajul juridic. Rectific: Care este termenul legal in care AJPIS trebuie sa solutioneze o contestație?

Cornel Vasile a scris:

1. Nimeni nu pate stie exact care este termneul de solutionare a contestatiei de catre ANPIS/ANPIS.

2. In conformitate cu prevederile art.7 din Legea nr.554/2004, înainte să va adresati instanţei de judecată, apreciind că Decizia atacată are natura juridică a unui act administrativ, fiind emisă de o autoritate publică, pe cale de consecinţă , mai intai trebuie să va adresati AJPIS pentru anularea deciziei înaintea instanţei de judecată.

Nimeni nu poate stie exact care este termenul de solutionare a contestatiei de catre ANPIS/ANPIS.

Legea nu mentioneaza un anumit termen de solutionare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde pot fi atacate actele ilegale emise de anaf? LuchianSeb LuchianSeb Buna ziua ! Asi dori sa atac niste acte emise de ANAF prin care am fost obligat sa platesc impozit dintr-o grseala a acestora. Acest lucru m-a si prejudiciat ... (vezi toată discuția)
Procedura pt o contestatie clientX clientX Buna ziua! Referitor la o contestatie a unei decizii ambigue a unei autoritati, care ar fi procedura in fata instantei? Anume daca am formulat o cerere de ... (vezi toată discuția)
Sanctionare disciplinara functionari publici costache80 costache80 Va rog sa-mi spuneti care este termenul in care se poate contesta o sanctiune disciplinara aplicata unui functionar public de conducatorul unei institutii ... (vezi toată discuția)