Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate angajatorul să iti impartă 1 zi liberă?in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate angajatorul să iti impartă 1 zi liberă?in sensul că ...

Poate angajatorul să iti impartă 1 zi liberă?in sensul că in loc să iți dea 1 zi liberă vi mai tarziu la muncă cu 2 ore in minus timp de 4 zile,deci nu iti da ziua sa stai acasa să iti faci treburi casnice,si in plus face acest lucru in avans in sensul că urmează sa iti dea ziua liberă pentru că vei munci intr o zi de sărbătoare,dar pana vine acea zi ii dă angajatului ziua liberă dinainte in avans dar impărtită...10 ore de muncă si nu 12...avand in vedere că angajații mega image muncest cate 2 zile 12 ore.
Salariatilor care lucreaza in zilele de sarbatoare legala li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile, se prevede in Codul Muncii.

Nu se mentioneza nimic de compensarea in avans.