Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o informatie . ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o informatie . Lucrez in sistemul ...

Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu o informatie .

Lucrez in sistemul sanitar si din 2022 luna Noiembrie am primit salariu de Medic Primar. Insa, din anumite calcule sau erori la RUNOS, am primit salariu mai mare cu 186 lei. Eu, impreuna cu alti colegi, la aceeasi gradatie.

Acum, s-au recalculat unele salarii si s-au vazut erorile efectuate...insa, am inteles, ca o sa se faca ceva in privinta asta si cred ca or sa puna o retinere pe salariu ca sa recupereze banutii dati in plus.

Acum, sunt ok cu acest lucru, doar ca din acei 186 lei, s-au oprit impozit, CAS si CASS. Practic, nu am beneficiat de cei 186 lei. Din cate am inteles de la un alt coleg ca vor sa faca un calcul lunar cu suma de 186 lei si sa se faca retinere pe suma totala, ceea ce mi se pare putin ciudat.

Este ok sa se faca asa ceva? Adica, sa se opreasca toata suma pentru cei 186 lei lunar?

Multumesc frumos!
Nu are cum sa vi se opreasca o suma mai mare decat cea primita in plus.