Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In urma cu 7 ani am inițiat la notar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In urma cu 7 ani am inițiat la notar procedura de ...

Buna ziua.
In urma cu 7 ani am inițiat la notar procedura de succesiune după moartea tatălui nostru. Suntem 6 moștenitori, toți fii ,pe un loc de casă.Nu exista alte bunuri.
In tot acest timp eu sunt singurul care am ajuns la notar și conform legii,pina într-un an de zile,am acceptat partea mea de moștenire. Ceilalți nici pina in ziua de astăzi nu au ajuns la notar.
Întrebarea mea este:
Poate notarul să-mi elibereze certificat de moștenitor dacă ceilalți nu s-au prezentat fiind legal citați de 3 ori conform legii?
Dacă timp de un an ceilalți nu au acceptat partea lor de moștenire,mai sunt moștenitori din punct de vedere legal?
Ce pot eu face care am respectat legea pentru a intra în posesia certificatului de moștenitor.

Notarul îmi spune că dosarul a fost suspendat și trebuie să mă adresez instanței.Eu care am respectat legea,trebuie sa pun avocat,și să chem in instanță pe frații mei să ce??!!!!!
As fi profund recunoscător dacă cineva care într-adevăr stăpânește legile țării,să mă lumineze și pe mine.
Va mulțumesc anticipat.
Cu respect!
Poate notarul să-mi elibereze certificat de moștenitor dacă ceilalți nu s-au prezentat fiind legal citați de 3 ori conform legii?

nu
Dacă timp de un an ceilalți nu au acceptat partea lor de moștenire,mai sunt moștenitori din punct de vedere legal?

mostenirea poate fi acceptata expres prin declaratie la notar sau tacit, facand acte care presupun acceptarea.
Ce pot eu face care am respectat legea pentru a intra în posesia certificatului de moștenitor.

Nimic. D
aca nu va intelegeti cu ceilalti sa dezbateti succesiunea la notar, nu o sa existe un certificat de mostenitor, ci in urma unui proces, o hotarare hudecatoreasca.
Notarul îmi spune că dosarul a fost suspendat și trebuie să mă adresez instanței.Eu care am respectat legea,trebuie sa pun avocat,și să chem in instanță pe frații mei să ce??!!!!!

Notarul o sa va dea o incheiere cu care va veti duce in instanta, ii dati in judecata fie ca instanta sa constate ca fratii sunt straini de mostenire ( daca nu au acceptat nici expres si nici tacit) si atunci ramaneti unicul mostenitor, fie sa dezbateti succesiunea si sa impartiti averea in instanta ( sa faceti partaj succesoral).
Cheltuielile ce le veti avea cu avocatul, cu taxa de timbru, se recupereaza de la frati sub forma cheltuielilor de judecata, asta daca castigati procesul.
Pana la proces, vb cu ei sa doar sunteti frati.
gi-jane2, moderator
Singura varianta în cazul.dvs este dezbaterea succesiunii in instanta,capăt de cerere prin care sa se constate cs frații nu au acceptat mostenirea(deși pot sa susțină ca au acceptat o tacit)etcetc.Costuri destul de mari, durata cel puțin 2 ani la fond (în varianta optimista) dar asta e ,nu ,,legea",e de vina ci propria dvs familie cu care nu puteți rezolva amiabil ..Treceți pe la un av pt o discuție care sa va lămurească întrebările,pt a estima costuri,durata etc..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna ziua,

Formulati o actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii, eventual solicitati sa se constate ca ceilalti frati sunt renuntatori.
Desigur ca ei se vor apara si pot dovedi acceptarea tacita a mostenirii.
Procedura este ampla si complexa. Sunt termene prevazute in cod si care trebuie respectate.
Ar fi multe intrebari si raspunsuri de care aveti nevoie.
Mergeti la un avocat ca sa va puteti lamuri.

gi-jane2, moderator